Lampičky

Tagy:  lampy, lampičky, stolové lampy, lampičky na nočné stolíky, detské lampičky

Sponzorované odkazy:

Lampičky

Výber lampičky

Pri zaobstarávaní novej lampičky by sme sa mali riadiť predovšetkým podľa jej príkonu a celkových vlastností, potom zohľadniť dizajn a cenu. K dôležitým aspektom patria informácie o technických parametroch výrobku, ktoré sú zvyčajne uvedené na obalovom materiáli, štítku alebo priamo na výrobku. Z technického a dizajnového hľadiska nás bude najviac zaujímať materiálové zloženie výrobku, ďalej maximálny výkon, druh zdroja, typ závitu objímky, stupeň izolácie a miera zabezpečenia proti úrazu elektrickým prúdom. Materiál použitý na výrobu hláv lampičiek je kov, látka, sklo porcelán. Zdrojom osvetlenia sa rozumie klasická či úsporná žiarovka, žiarivka alebo halogén, ktorými môžeme pri správnej voľbe ušetriť spotrebu elektrickej energie. Trh ponúka neuveriteľnú škálu farebných odtieňov a materiálového zloženia, teda si stačí vybrať takú lampičku, ktorá dokonale zladí interiér, v ktorom bude umiestnená.

Typy lampičiek

Stolová lampa

Podľa názvu je zrejmé, že sa ide o lampu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou písacieho či pracovného stola, ktorá slúži k priamemu osvetleniu potrebnej plochy. Osvetľovacie teleso určené pre pracovné účely by malo byť vybavené nastaviteľným kužeľom svetla, ktorý sa bude môcť smerovať podľa potreby a činnosti, ktorú v danej chvíli vykonávame. Stolné lampy môžu byť tiež súčasťou obývacej izby, kde sú najčastejšie umiestnené na konferenčnom stolíku alebo na stolíku vedľa sedacej súpravy či kresla. Na týchto miestach slúžia lampičky obvykle k decentnému osvieteniu požadovaného priestoru, pri potrebe prečítania si televízneho programu a iných činnostiach.

Lampičky do detských izbičiek

Súčasťou detskej izby pre najmenších by mala byť lampička umiestnená na stolíku priamo pri posteli, čím minimalizujeme detský strach vo večerných hodinách, v tme. Vyberať by sme mali lampičky s nízkym zdrojom svetla, ktoré budú v priestore vytvárať šero či jemne zlatisté odtiene. S rastúcim vekom dieťaťa musíme detskú lampičku vymeniť za klasickú, ktorá poskytne dostatočné osvetlenie priestoru a možnosť nasmerovania svetla podľa potreby. Lampičku dieťa najčastejšie využíva pri ceste na toaletu alebo pri prezeraní si knižiek v posteli.

Lampičky k nočným stolíkom

Pri výbere lampičky určenej na umiestnenie na nočný stolík v spálni je nutné vziať do úvahy k čomu má slúžiť. Najčastejšie zohľadňujeme dva hlavné faktory, z ktorých by sme mali na základe analýzy potreby vybrať najpoužívanejší variant. Ak patríme medzi priaznivcov čítania kníh v posteli, vyberajme lampičku s intenzívnym zdrojom svetla s výkonom minimálne 40 Wattov, za optimálne je však považovaný výkon 60 Wattov. Lampička by mala byť vybavená pohyblivou hlavicou s možnosťou voľby orientácie svetla, čím docielime priameho osvetlenia potrebného miesta. Ak lampičku kupujeme len za účelom dekorácie, navodenie intímnej atmosféry alebo ako prostriedok k tlmenému osvetleniu pri nočnej ceste na toaletu, postačí nám nižší zdroj osvetlenia, o sile 25 Wattov. Pri výbere lampičiek do spálne majme na pamäti, že by sme mali vyberať tlmené odtiene farieb, ktoré decentne doplnia interiér spálne a navodia príjemnú atmosféru.

Lávová lampa

Lávové lampy slúžia predovšetkým k dekoratívnym účelom, ktorými môžeme zútulniť a ozvláštniť atmosféru daného interiéru. Tvorcom lávových lampičiek je Angličan menom Edward Craven-Walker, ktorý sa inšpiroval prístrojom na varenie vajec, v ktorom sa po uvarení vajca zdvihla kvapka tekutiny. Princíp lávových lampičiek funguje na báze tekutiny uzavretej v sklenenom priestore, v ktorom pláva farebná vosková hmota, ktorá sa vďaka vyššej teplote pohybuje smerom nahor, kde sa ochladí a potom klesá, čím vytvára rôzne farebné dekóry a abstraktné obrazce.

Článok Lampičky bol publikovaný 28. února 2013 v 15.45 v rubrike Byt. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...