Okrasné kríky

Tagy:  kríky, kvitnúce kríky, okrasné kríky, okrasná záhrada

Sponzorované odkazy:

Okrasné kríky

Okrasné kríky patria medzi základné tvorivé prvky záhradnej architektúry, ktorú zdobia svojimi bohatými, plnými kvetmi, farebnými plodmi, a typickou kôrou či rastom i farebnou kombináciou listov. Okrasné kríky zahŕňajú širokú skupinu rastlín, ktorá je ďalej členená podľa druhov, rodov, kvetenstva, vlastností a pestovateľských nárokov.

Rozmiestnenie kríkov

Kríky vysádzame podľa potreby a vkusu do tématicky ladených skupinových výsadieb, namiesto živých plotov či zelených stien alebo solitárne, kedy má každý kus svoje dominantné miesto. Rozmiestnenie kríkov je závislé predovšetkým na kompozičnom predpoklade záhrady, na jej usporiadaní, druhu kríkov, veľkosti kríkov a užívateľských potrebách.

Užitočná funkcia okrasných kríkov

Ako už názov sám napovedá plnia tieto kríky predovšetkým funkciu okrasnú, ale zabudnúť nesmieme ani funkciu užitočnú, ktorú záhrade v podstate zadarmo ponúkajú. Medzi dôležité vlastnosti patrí vytváranie vhodných podmienok pre život nám prospešného hmyzu a vtáctva, ktorí likvidujú nepríjemných škodcov. V prípade, že sú kríky zoskupené pozdĺž plota, zabraňujú prieniku splodín a prachu do záhrady a navodzujú pocit intímneho prostredia. Plody okrasných kríkov v letných a jesenných mesiacoch plodia bobule, ktoré sú lahodnou potravou predovšetkým pre vtáctvo.

Druhy okrasných kríkov

Na trhu objavíme bohatý sortiment okrasných kríkov, ktoré sú triedené podľa pestovateľských podmienok, teda zloženia a vlhkosti pôdy (zamokrené alebo suché pôdy, pôda s kamenistým povrchom, suťovité stráne), typu záhrady či prieniku svetla (slnečné miesto alebo polotieň).

Kvitnúce kríky

K okrasným drevinám radíme najmä kvitnúce kríky, za ktoré je stopercentne považovaná ruža, ktorá nevyžaduje náročnú starostlivosť. Ak však očakávame bohatosť kvetov, mali by sme pravidelne zastrihávať ovädnuté kvety, čím podporíme rýchlejšiu tvorbu kvetenstva. V daždivých mesiacoch môžu byť kríky napadnuté tzv. antrakózou, čo sa prejavuje tmavohnedými škvrnami na listoch, ktoré v čase výskytu hojíme chemickými prípravkami – Dithane DG. Kvitnúce kríky vyžadujú predovšetkým veľmi slnečné alebo mierne zatienené miesto s dobrou priepustnosťou pôdy. V zlých pestovateľských podmienkach nevyzrieva včas drevo a teda v zimných mesiacoch môže nastať situácia, kedy je krík poškodený mrazom.

K ďalším obľúbeným kvitnúcim kríkom patrí zlatovka prostredná, ktorá dorastá do strednej veľkosti a nemá previsnuté vetvy. Bohaté, žlté kvety môžeme obdivovať skoro na jar. Tomuto kríku svedčí živná priepustná pôda a dostatočné slnečné miesto.

Zákula (Kéria) japonská patrí medzi opadavé kríky, ktoré sa však môžu pochváliť sviežo zelenou kôrou v čase zimných mesiacov. Kéria dorastá do výšky 2 metrov a v polovici apríla je obsypaná sýto žltými kvetmi. Najpriaznivejším rastovým miestom je slnečné stanovište s dobre priepustnou pôdou.

Ihličnaté stromčeky

Ihličnaté stromčeky malého vzrastu sú obľúbeným doplnkom záhradných skaliek, vegetačných nádob i kríkom vhodným do japonských záhrad. Optimálna doba na pestovanie alebo presádzanie okrasných ihličnatých kríkov nastáva v druhej polovici mesiaca augusta, ktorý so sebou prináša najpriaznivejšie teplotné podmienky. Správny postup výsadby spočíva predovšetkým v dostatočne vyhĺbenej jame, ktorú naplníme zmesou rašeliny, zotletej kôry a kompostu, ktorý poskytuje kríkom dostatočnú výživu pre správny rast. Počas sadenia kríkom mierne trasieme, a to z dôvodu perfektného spojenia koreňov s pôdou. K obľúbeným ihličnanom patrí kryproméria japonská, ktorej pôvod je odvodený od prídavného mena názvu. V dospelosti dorastá až do 8 metrov, čím vytvára v záhrade prenádherný solitérny prvok aj dominantu. Vhodným prostredím je výživná, mierne vlhká pôda a stanovište v polotieni.

Článok Okrasné kríky bol publikovaný 26. prosince 2012 v 15.45 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...