Záhradné krby

Tagy:  krby, záhradné krby, grilovanie, záhradné ohnisko

Sponzorované odkazy:

Záhradné krby

Letné teplé večery nás priamo nabádajú k posedeniu v záhrade a na prípravu marinovaného mäsa na živom ohni. Letná kuchyňa sa už v minulosti stala bežnou súčasťou meštianskych letných sídiel a táto tradícia pretrváva do dnešných čias.

Záhradné krby sa v poslednej dobe stávajú stále obľúbenejšími a patria skoro k štandardom každej väčšej záhrady. Výber záhradných krbov je na slovenskom trhu skutočne široký, ale ak sa rozhodneme pre originalitu, môžeme si krb vlastnoručne postaviť.

Druhy záhradných krbov

prefabrikované – sériové krby

Originalita síce nie je na mieste, ale po bezpečnostnej stránke máme istotu, že je všetko v poriadku. Výhodou sériových krbov je tiež ich rýchla montáž, ktorá trvá približne 3 hodiny. Medzi ďalšie výhody týchto krbov patrí predovšetkým ich mobilita, čo nám umožní s krbom voľne manipulovať a podľa potreby presúvať z jedného miesta na druhé. Prefabrikované záhradné krby sú vyrobené z betónu alebo kovu, popr. v kombinácii oboch materiálov. V krbe môžeme kúriť dreveným uhlím, briketami alebo drevom. Dôležité je však vedieť, aké palivo odporúča výrobca a tým sa riadiť. V prípade použitia iného paliva a následnej reklamácie by túto situáciu mohol výrobca považovať za porušenie záručných podmienok. Drevo, ktorým budeme kúriť, musí byť dobre vyschnuté, to znamená, že by malo zhruba 2 roky schnúť.

murované krby

Murovaný krb si tí šikovnejší z nás môžu postaviť sami, ostatní nech radšej prenechajú prácu odbornej firme. Použitým materiálom pre murované krby môže byť tehla alebo kameň, popr. kombinácia oboch materiálov. Základom je však betónový sokel, na ktorý nadväzuje obvodový plášť ohniska, pri výstavbe je nutné použiť kvalitné tehly. Ohnisko je nutné spevniť betónovým vencom, ktorého vrstva by mala mať rozmer výšky tehly. Podlaha a bočné steny ohniska sa domurujú šamotovými tehlami, ktorých špáry vyplníme šamotovou maltou. Pri výstavbe krbu je nutné kalkulovať s priestorom pre odkladaciu a pracovnú plochu, popr. priestor pre uskladnenie vykurovacieho materiálu. Medzi ohniskom a komínom sa stavia sopúch, ktorý sa najčastejšie vyrába z oceľového plechu, ale môže byť aj tehlový, kamenný alebo murovaný. Dobre fungujúci komín musí byť dostatočne vysoký, obvykle okolo 2 – 3 metrov, s dostatočnou svetlosťou, ktorá sa pohybuje v rozmeroch 30×30 cm vnútorného usporiadania. Komín býva obvykle zakončený strieškou, ktorá má ozdobnú aj praktickú funkciu, ktorý spočíva v predchádzaní stekaní vody do komína.

Umiestnenie krbu

Správny výber miesta je dôležitý predovšetkým pre príjemnú a pohodlnú prípravu jedál. Záhradné krby väčšinou staviame do pokojného zákutia, ktoré sa nachádza najlepšie v tesnej blízkosti domu, čo nám umožní kratšiu vzdialenosť medzi zásobovacou kuchyňou a krbom. Stabilný krb by sme mali umiestniť do krytého altánku či záhradného prístrešku, kde bude dobre krytý pred poveternostnými a ostatnými nežiaducimi prírodnými vplyvmi. Krb môže byť v záhrade umiestnený samostatne alebo byť napojený na stenu budovy či murovanej hradby. Vedľa krbu je zvyčajne posedenie, popr. pergola. Priestor okolo krbu by mal byť s odolným povrchom – dlažba, betón, kamene.

A rada na záver: Ak budeme v krbe kúriť len kvalitným drevom, bude nám za to na oplátku dobre slúžiť niekoľko rokov.

Článok Záhradné krby bol publikovaný 3. února 2013 v 08.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...