Najčastejšie mýty o kompostovaní

Sponzorované odkazy:

Najčastejšie mýty o kompostovaní

V súčasnej dobe sa čoraz častejšie vraciame k pôvodnému štýlu žitia, výrobkom, ktoré zanechávajú minimálnu ekologickú stopu, a snažíme sa byť aspoň trochu sebestační, čo sa týka doma vypestovaných produktov. Hystéria, ktorú vyvolala pandémia koronavírusu, nás len presvedčila o tom, že by sme mali byť schopní aspoň pár týždňov prežiť z vlastných zásob, zvládnuť si upiecť pečivo a pod.

Kvalitný kompost je na nezaplatenieKvalitný kompost je na nezaplatenie

Ak máte vlastnú záhradku, je pre vás vyššie menované určite oveľa jednoduchšie, než pre ľudí žijúcich vo veľkomestskom byte. Poďme sa zamerať na to, kde končia zvyšky našej úrody a z našej domácnosti a ako ešte viac podporiť prírodu. Iste máte na záhradke založený kompost, buď pekne staromódnym spôsobom, alebo ste si zaobstarali moderný biokompostér.

Okolo toho, čo sa smie dávať do kompostu a čo nie, existuje celý rad povier. Existuje pár vecí, ktoré boli roky zakázané, a tvrdilo sa, že do kvalitného kompostu nepatria. Ale vôbec nie je potrebné ich z procesu kompostovania vynechávať. Ktoré to sú?

Máte svoje domáce zvieratá? Vždy sa tvrdilo, že napríklad slepačince do kompostu nepatria, ale živočíšne hnoje pochádzajúce z kráv, kôz, oviec, králikov, sliepok a ďalších bylinožravcov sú bohaté na dusík, produkujú prospešné anaeróbne baktérie a sú dokonalým komponentom do kompostov. Exkrementy od psov a mačiek do kompostu nedávajte. Mohlo by sa stať, že vďaka mačacím exkrementom z neumytej zeleniny dostanete toxoplazmózu. Z psích exkrementov zase hrozia škrkavky.

Kompostovanie nie je vedaKompostovanie nie je veda

Súčasti orecha kráľovského

Postínali ste orech? Alebo ste pohrabali lístie z tohto stromu? Všeobecne sa tvrdí, že bioodpad rozložený v komposte vďaka obsahu naftochinony (juglon), pôsobí toxicky, ak je použitý na hnojenie paradajok, papriky, baklažánu, kapusty a špargle. Pokiaľ ho budete kompostovať zvlášť, a výsledný kompost použijete na prihnojenie iných rastlín, napríklad okrasných kvetín, nemusíte sa báť ho do kompostu použiť.

Čaj

Aj vrecká od čaju môžu byť súčasťou kvalitného kompostu, iba však také, ktoré nie sú vyrobené z polypropylénu. Sypaný čaj môžete do kompostu vyhodiť v podstate bez premýšľania.

Mäso a kosti

Ak už kompostuje dlhšiu dobu, nie je problém do kompostu umiestniť ani zvyšky mäsa či kostí. Niektorí namietnu, že rozkladajúce sa mäso nevonia práve ľúbezne, a priťahuje škodcov, krysy a iné hlodavce a muchy. Mäso sa rozkladá pomocou anaeróbnych organizmov, ktoré sa množia aj v prostredí bez kyslíka. Naopak baktérie, ktoré rozkladajú rastlinné súčasti kompostu, potrebujú dostatok kyslíka k svojmu množeniu. Možností obmedzenia prístupu živočíchov a zápachu je zakúpenie uzavretého anaeróbneho kompostovacieho systému, ktorý je živočíchom a hmyzu neprístupný a kompostovanie urýchľuje.

Mliečne výrobky

Rovnako ako u mäsa, aj mliečne výrobky, ako je mlieko, syr, maslo, jogurt a zmrzlina pridané do kompostu, zvyčajne vytvoria nepríjemný zápach. Kompost pri použití mliečneho odpadu, ale obsahuje veľmi hodnotné živiny. Zápachu predídete a ich rozklad urýchlite pravidelným prevzdušňovaním kompostu a presunutím týchto produktov dovnútra hromady kompostu.

Buriny a napadnuté rastliny

Buriny a napadnuté rastliny a ich súčasti sa nikdy do kompostov nedávali. Predstavovali riziko šírenia inváznych burín a rastlinných patogénov v rámci vašej záhrady. Dobrou správou je, že tieto materiály môžete použiť ako surovinu pre kompost, ak ich sterilizujete teplom. Semená burín a väčšina patogénov budú zničené, ak sa budú uchovávať pri stálej teplote 130 °C až 140 °C počas troch dní. Ak už používate metódu kompostovania za horúca, môžete na hromadu pridať buriny a choré rastliny.

Článok Najčastejšie mýty o kompostovaní bol publikovaný 14. července 2020 v 06.45 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Petra Havlíková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...