Gobelíny opäť zdobia prázdne steny interiéru

Tagy:  gobelíny, gobelín, nástenné koberčeky

Sponzorované odkazy:

Gobelíny opäť zdobia prázdne steny interiéru

Gobelíny čiže tapisérie patria k textilným interiérovým doplnkom, ktoré môžeme charakterizovať ako nástenné obrazové koberce. Podľa tohto popisu vyplýva, že ide o koberce, ktorými si môžeme ozdobiť prázdnu stenu a použiť ich namiesto obrazov alebo iných závesných dekorácií.

Design

Keďže gobelíny opäť prichádzajú do módy, venuje sa ich grafike a témam celý rad výtvarníkov a dizajnérov, na základe ich návrhov sú nástenné koberce spracované. V súčasnej dobe sú gobelínové motívy spracované tiež podľa námetov diel moderných a súčasných maliarov, pretože práve tieto obrazce dokážu dokonale vyniknúť v moderných a vkusne zariadených interiéroch.

V prípade, že si z bohatej ponuky na trhu nevyberiete, je možné nechať si gobelín zhotoviť podľa svojich predstáv. V štúdiu stačí predložiť vlastný návrh, podľa ktorého vám gobelín vypracujú. V tomto prípade je však nutné počítať s vyššou finančnou čiastkou, keďže ide o nadštandardné služby. Na druhej strane sa však pôjde o originál, ktorý budete vlastniť iba vy a ktorý bude pravdepodobne dokonale zladený s interiérom vášho obydlia.

K aktuálnym moderným trendom patria funkcionalistické motívy, obľúbené sú geometrické vzory, abstraktné motívy a skladané obrazové plochy, ktoré dokážu do interiéru priniesť novú priestorovú hĺbku.

Výroba gobelínov

V súčasnej dobe sa gobelíny vyrábajú niekoľkými rôznymi technológiami, ktoré disponujú špecifickými vlastnosťami.

Na našom trhu sa môžeme stretnúť s ručne tkanými gobelínmi, ktoré disponujú najvyššou kvalitou spracovania. Keďže ide o pomerne zdĺhavú a namáhavú prácu sú podľa týchto parametrov, ručne tkané gobelíny, finančne vysoko cenené. Ručne tkané originálne gobelíny patria k veľmi prestížnym interiérovým doplnkom, ktorými sa pýšia nielen majetnejší majitelia, ale aj ambasády a exkluzívne komerčné budovy. Cena za stredne veľký, ručne tkaný gobelín sa pohybuje rádovo v desiatkach tisíc eur.

Napodobeniny gobelínov môžeme zakúpiť predovšetkým na zahraničnej dovolenke v arabských krajinách, široký výber ponúkajú na trhoviskách v Maroku, Turecku, Tunisku aj v Egypte. Za stredne veľký neoriginálny kúsok zaplatíme v prepočte okolo 40 €. Ručne tkané koberce a koberčeky tu kúpime tiež za veľmi prijateľné ceny, ktoré sa zvyčajne pohybujú od 40 do 200 €.

Článok Gobelíny opäť zdobia prázdne steny interiéru bol publikovaný 23. dubna 2013 v 06.45 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...