Domáca vinotéka

Tagy:  domáca vinotéka, vinotéka, elektrická vinotéka

Sponzorované odkazy:

Domáca vinotéka

Počiatky archivácie vína siahajú až do obdobia 17. storočia, v ktorom sa víno po prvýkrát začalo plniť do sklenených fliaš, čím bola vytvorená možnosť uskladnenia vína až na niekoľko rokov.

Dlhodobá archivácia však vyžadovala a stále vyžaduje ideálne podmienky, ktoré obvykle spĺňa vínna pivnica, ktorá disponuje konštantnou teplotou 10 – 12 ºC. To je teplota, pri ktorej víno ​​zrie a starne v optimálne vyváženom pomere. Červené vína veľmi zle znášajú nižšie teploty, pretože sa v nich vyzráža vínny kmeň a farbivá. Nie každá domácnosť však disponuje kvalitnou vínnou pivnicou alebo priestormi, v ktorých by sa mohla pivnica postaviť. Možnou alternatívou sú domáce vinotéky, ktoré vínu poskytnú správne skladovacie hodnoty a interiéru ponúknu zaujímavý dizajn.

Umiestnenie

Vinotéky môžeme voľne postaviť do interiéru alebo špeciálne vstavať do kuchynskej linky, rovnako tak, ako ostatné kuchynské spotrebiče.

Design

Súčasné modely domácich vinoték disponujú elegantným, moderným dizajnom, ktorému dominujú presklené dvere, za ktorými je možné vidieť zaujímavé vínne klenoty. Vnútorné police môžu byť vyrobené z dreva, najčastejšie však sú z lešteného kovu. Vnútorné usporiadanie u niektorých modelov umožňuje uložiť už otvorené fľaše s vínom, uskladniť naplnené karafy či skladovať fľaše atypických formátov. K praktickým pomocníkom patrí osvetlenie touch Light, ktoré po dotknutí aktivuje halogénové svetlo, ktorý sa samo po niekoľkých minútach vypne.

Cena

Cenu domácich vinoték ovplyvňuje predovšetkým veľkosť, značka a umiestnenie – za vstavanú vinotéku zaplatíme ďaleko vyššiu cenu, než za vinotéku samostatne stojacu. Cena, za menšie modely, ktoré pojmú približne 24 fliaš, zvyčajne začína okolo 200 €. Väčšinu trhovej ponuky predstavujú modely, v ktorých je možné uskladniť až 50 fliaš, ich cena sa pohybuje v rozmedzí 300 – 800 €.

Vnútorná mechanika

Na tuzemskom trhu môžeme vyberať z dvoch základných systémov chladenia vinotéky, ku ktorým patrí chladenie klimatizované a temperované. Ak vinotéka disponuje klimatizovaným chladením, volíme vnútornú teplotu chladenia pomocou elektronického displeja. Keďže teplý vzduch stúpa a studený vzduch naopak klesá, sú teploty vo vnútri vinotéky rozdielne, čomu je potrebné prispôsobiť správne rozloženie jednotlivých druhov vín. U temperovaných vinoték je možné nastaviť teplotu, do rôznych častí vnútorného priestoru, individuálne. V jednotlivých priestoroch teda môžeme nastaviť teplotu od 5 do 18 ºC. Kvalitné vinotéky obsahujú filter, ktorý slúži na odstraňovanie nežiaducich pachov, k štandardnému vybaveniu patrí ventilátor, ktorý zaisťuje vnútornú cirkuláciu vzduchu.

Článok Domáca vinotéka bol publikovaný 5. února 2013 v 07.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...