Topiary - moderná záhrada

Tagy:  topiary, záhrada, dreviny, architektúra

Sponzorované odkazy:

Topiary - moderná záhrada

Čo to sú topiary? Že neviete? Určite ste ich už videli. Topiary sú tvarované okrasné dreviny, ktoré sú k videniu v mnohých dnešných záhradách. Ide o akési umenie, ktoré s trochou vkusu vyzerá naozaj neuveriteľne nádherne. Drevina strihaná do určitého tvaru sa môže stať krásnou dominantou aj vašej záhrady. Uvidíte, ako na ňu budete upínať pozornosť a obdiv susedov aj ďalších okoloidúcich.

Okrasné dreviny

Podľa nálady, vkusu a štýlu záhrady si môžete zastrihnúť okrasnú drevinu do rôznych tvarov. Ak si vyberiete vhodný tvar, tak vykúzlite aj z tej najobyčajnejšej dreviny naozajstný unikát a skvost. Topiary sa tešia veľkej obľube. Vytvarovať si môžete nielen ihličnaté ale aj listnaté dreviny.

Veľkosť záhrady

Nemusíte sa báť, že sa vám do vašej malej záhrady topiary nezmestia. Aj v malých záhradách sa dá umiestniť hneď niekoľko druhov rastlín, ktoré si ľahko zastrihnete a vytvarujete. Navyše sú vhodné skutočne kamkoľvek, avšak najdôležitejšie je vedieť rastlinu dobre zakomponovať do celku, aby ho nenarušovala, ale naopak pozdvihla a dodala akúsi pomyselnú čerešničku na torte.

autor: Renjishinoautor: Renjishino

Architektúra spojená s prírodou

Topiary si môžete umiestniť nielen na záhradu, ale aj na balkóny, lodžie, terasy… Najvhodnejšie sú na tvarovanie také rastliny, ktoré dobre znášajú rez a navyše po ňom vytvárajú husté výhony. Rastliny sú potom bohatšie a celkovo pôsobia kompaktnejším a plnším dojmom.
Čo ku tvarovaniu budete potrebovať? Stačia ostré záhradnícke nožnice. Ako často budete drevinu zastrihávať, bude záležať len na tom, ako rýchlo rastlina porastie. Väčšinou sa uvádza zastrihávať cca trikrát do roka. Najprv sa zbavte starých, suchých, chorých a nevhodne rastúcich konárov a až potom sa zamerajte na zaštipovanie výhonkov a orezávanie listov.
Zo starších rastlín môžete topiary urobiť pomocou využitia drôtenej konštrukcie, do ktorej rastlinu zahýnate a prispôsobíte.

autor: Kashif Mardaniautor: Kashif Mardani

Topiary v záhradách

Topiary nepatria medzi žiadne novinky, mohli ich obdivovať aj naši dávni predkovia a národy starovekej Mezopotámie, ďalekého východu i Stredomoria.
Čoby krásne živé sochy si môžete vytvoriť sami a nájsť tak novú záľubu v záhradkárčení. Vykúzliť si môžete nielen základné geometrické tvary, ale aj zvieratá, rozprávkové postavy a pod. Keď budete zruční a šikovní vo fantázii sa medze nekladú.
Na tvarovanie sa najlepšie hodí cyprus, cezmína, tis, borovica, krušpán alebo bršlen. Všeobecne použiteľné sú stálo zelené kríky a stromy.

Článok Topiary - moderná záhrada bol publikovaný 12. března 2015 v 00.00 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Eva Gomelská. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...