Izbové rastliny

Tagy:  izbové kvety, rastliny, kvitnúce rastliny

Sponzorované odkazy:

Izbové rastliny

Izbové kvety sú dominantným a nádherným doplnkom každého interiéru, v ktorom vytvárajú harmonické spojenie s prírodou. Psychológovia tvrdia, že pestovanie kvetín znižuje stres a odvádza pestovateľov od starostí a vzbudzuje v človeku zmysluplnú radosť a určité vnútorné uspokojenie. Rastliny však majú aj dobrý vplyv na naše zdravie, sú výborným pomocníkom pri ovlažovaní suchého vzduchu z ústredného kúrenia a filtrujú prach, ktorý sa usadzuje na ich listoch. Počas dňa produkujú v malých množstvách kyslík, niektoré druhy rastlín dokážu filtrovať škodlivé látky zo vzduchu.

S pôvodným pestovaním izbových rastlín začali Škandinávci, ktorí si chceli kompenzovať nedostatok prírody v dlhom zimnom období. Širšie využitie rastlín v domácnostiach začalo až po druhej svetovej vojne a postupne sa stalo pevnou súčasťou moderných interiérov domácností, štátnych i verejných priestorov a v neposlednom rade komerčných budov.

Výber rastliny

Zdravú rastlinu poznáme podľa jej skladby tela, mala by byť dobre a pravidelne vyrastená, obsahovať viac výhonkov s pevnými listami, bez akýchkoľvek nedostatkov. Rastliny so žltohnedým škvrnami na listoch alebo s uschnutými špičkami listov radšej nekupujte. Kvitnúce rastliny by mali mať niekoľko ďalších dobre vyzerajúcich pukov k rozkvetu. Substrát by mal byť vlhký, bez akýchkoľvek stôp machu. Vyberajte iba tie rastliny, ktoré sú označené menovkou a návodom na pestovanie, popr. si tieto údaje vyžiadajte u predavača.

Podmienky pre pestovanie

Každá rastlina vyžaduje k svojmu rastu iné pestovateľské podmienky. Základným pravidlom pre zdarné pestovanie rastlín je určité množstvo svetla, vzdušná vlhkosť a teplota vzduchu.

Množstvo svetla

• priestor s priamym slnkom – na tieto miesta staviame rastliny, ktoré potrebujú po celý deň priame slnko
• priestor s nepriamym slnkom – ideálne podmienky predovšetkým pre rastliny z tropických dažďových pralesov a palmy, ktoré vyžadujú veľa svetla, ale nie priame slnko
• tienistý priestor – vhodný pre exotické rastliny

Všeobecne možno povedať, že rastliny skôr vyžadujú stanovište s nepriamym slnkom, ale s dostatkom svetla.

Vzdušná vlhkosť

Väčšine rastlín dobre prospieva vlhkosť aspoň 40%. Bežná izbová vlhkosť je však maximálne do 18%, teda bez riadneho a pravidelného zavlažovanie budú rastliny trpieť jej nedostatkom. Vlhkosť môžeme zvýšiť napríklad pravidelným rosením alebo elektrickým osviežovačom vzduchu.

Teplota vzduchu

• chladnomilné rastliny – ideálna teplota je v rozmedzí 10 – 15 ºC
• teplomilné rastliny – ideálna teplota je v rozmedzí 15 – 22 ºC

Nesprávne rozloženie kvetov do určitého teplotného priestoru môže mať za následok napr. kratšiu dobu kvitnutia, popr. rýchlejší vývoj a vzápätí uhynutie rastliny.

Starostlivosť o izbové rastliny

Každý typ rastliny vyžaduje iné množstvo zálievky, ktoré závisí na ročnom období a vývojovým zvykom daného typu rastliny.

pravidelná zálievka

Snažme sa zalievať rastlinu podľa jej potreby, pretože veľa aj málo vody môže rastline uškodiť. Rastlinu zalievame vtedy, keď je substrát suchší. Voda by mala dosahovať izbovej teploty a nízky obsah vápna.

presádzanie rastlín

Rastlina by sa mala presádzať na začiatku obdobia rastu, kedy sú dobre vyvinuté korene. Po presadení rastlinu minimálne po dobu jedného mesiaca nehnojíme. Ak uvidíme, že korene prerastajú von z kvetináča alebo zhora zo substrátu je nutné v čo najbližšej dobe rastlinu presadiť.

zemina

Najpraktickejším riešením je kúpa už hotovej, dobre namiešanej zeminy, ktorú možno kúpiť v každom kvetinárstve či záhradníckych potrebách. Na trhu existuje niekoľko druhov zeminy, napr. pre izbové zelené kvety, pre kvitnúce rastliny, pre kaktusy, pre balkónové rastliny a mnohé ďalšie.

hnojenie

Pravidelné hnojenie má veľký vplyv na zdravý rast rastliny. Hnojivo používame podľa priloženého návodu a odporúčaných dávok. Existuje niekoľko druhov vo forme tabliet, tekutého hnojiva, hnojiva obsiahnutého v substráte, rozpustný prášok, granulát, tyčinky.

Nezáleží na tom, aký druh či farbu kvetu zvolíme, pretože prirodzený tvar, farba a vôňa izbových rastlín skrášli takmer každý interiér.

Článok Izbové rastliny bol publikovaný 5. dubna 2013 v 15.30 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...