Nájom, exekúcia a zničený byt

Tagy:  exekúcia, nájom, prenajímateľ, zmluva, bývanie, dlhy, nájomník

Sponzorované odkazy:

Nájom, exekúcia a zničený byt

Stretli ste sa niekedy s exekúciou? Bývate v nájomnom byte? Máte problémy splácať nájom? Alebo je u vás iný problém, a máte problém s neplatičmi?

Nájomníci

Koho si pustíte do bytu, asi nikdy neviete, kým nezačnú prípadné problémy. Môže sa stať, že prenajmete krásne zariadený byt a neskôr sa vám z neho stáva kôlnička na drevo. Ale samozrejme máte veľkú šancu naraziť na bezproblémových nájomníkov.
Aj keď na vás môžu nájomníci pôsobiť veľmi dobrým dojmom a sympaticky, nie vždy je pod pokrievkou to isté. Nie všetci sú takí ako vy, spoľahliví, slušní, nevedia si vážiť veci a pod.

Existuje veľa nájomcov neplatičov, ktorí buď peniaze naozaj nemajú, alebo „vyhadzujú“ peniaze oknom a míňajú ich na iné nepodstatné veci. Možno sa práve vám stalo, že vám nájomcovia ktorí platia mesačný nájom jednotlivo v eurách, nezaplatili už niekoľký mesiac alebo naopak neplatia vôbec.

autor:Usienautor:Usien

Ako na neplatičov?

Ak nechcete utrácať veľké peniaze za právnikov, súdne konanie, platby exekúcie a ďalšie poplatky s touto záležitosťou spojené, odporúčam vám zájsť do občianskej poradne, kde vám zaiste radi pomôžu.
Pri spisovaní nájomnej zmluvy myslite naozaj na všetko. Čítajte všetko pozorne a kontrolujte radšej dvakrát, čo podpisujete. Schovávajte si účtenky od všetkého, čo je v byte vaše a čo patrí nájomníkom. Dobré je si nechať podpísať od nájomníka súpisku vášho majetku. Nikdy sa tak nestane, že keď bude vašim nájomníkom človek s exekúciami na krku, že vám zabavia nábytok a majetok vo vašom byte.

Vysťahovanie neplatičov

S vysťahovaním neplatičov nájomníkov býva veľký problém. Nájomný vzťah k bytu môže skončiť z rôznych dôvodov. Medzi tie najčastejšie dôvody patrí samozrejme uplynutie doby nájmu, ktoré je uvedené v zmluve alebo výpoveď jednej zo zmluvných strán.
Neplatenie nájomného je dôvod na výpoveď z nájmu bytu. Majiteľ bytu často bojuje s neplatičmi aj niekoľko mesiacov, kým ich dostane z bytu.

Exekúcia

Exekútor je štátom menovaný úradník, ktorý vymáha pohľadávky. To všetko sa deje prostredníctvom exekúcie majetku. Exekútor môže zabaviť aj veci, ktoré sú v byte dlžníka (preto je dobré mať v zmluve uvedené, vybavenie a majetok, ktorý patrí prenajímateľovi). Najčastejšie exekútor začne zabavovať časť mzdy, časť nemocenskej, materskej, dôchodku alebo podpory v nezamestnanosti. Dlžníkovi z peňazí najčastejšie zostáva tzv. exekvovateľné minimum.

Článok Nájom, exekúcia a zničený byt bol publikovaný 21. ledna 2014 v 07.00 v rubrike Byt a Dom. Autorom článku je Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...