Letničky do hrantíkov - na slniečko a do tieňa

Tagy:  letničky do kvetináčov, letničky do tieňa, letničky na slnko, kvety pre polotieň

Sponzorované odkazy:

Letničky do hrantíkov - na slniečko a do tieňa

Koniec apríla a prvá polovica mája je čas výsadby letničiek do okenných debničiek. Každá chceme mať farebné okná, ozdobené záplavou kvetov. A občas sa nedarí – slnka je veľa alebo málo, do kvetináčov prší alebo naopak stačí víkend mimo domova a kvety sa na prudkom slnku zničia. Prinášame vám rady, ako na to, aby ste s výsledkom boli spokojné a mohli sa tešiť z krásnych hrantíkov až do neskorej jesene.

výsadbová viacdruhová misa ozdobí každú terasuvýsadbová viacdruhová misa ozdobí každú terasu

Letničky na južnú stranu s celodenným slnkom

Na rozpálených parapetoch pod priamym letným celodenným slnkom sa bude dariť výborne muškátom, (pelargóniám) a to staročeským plnokvetým, aj previsnutým pnúcim. Tiež previsnuté surfínie a vzpriamené petúnie budú za také miesto vďačné a odmenia vás bohatou záplavou kvetov. U nich je potrebné dávať pozor na preliatie, rada sa ich chytá pleseň. Tradičné letničky môžeme na južnej strane zameniť za pozdĺžne spájané hrantíky z tých, ktoré vyzerajú dobre v kombináciách – million bells – drobné pestrofarebné previsnuté zvončeky, osteospermum – žiarivé kvety na vzpriamených stonkách, sanvitália – drobné žlté kvety v previsnutých kobercoch, alebo verbena – výrazné červené alebo ružové drobné kvety.

surfínie sa odvďačia za veľa slniečkasurfínie sa odvďačia za veľa slniečka
tradičné muškátytradičné muškáty
osteospermum každú nádobu rozsvietiosteospermum každú nádobu rozsvieti

Nenáročné kvety do polotieňa

Okno orientované na východnú alebo západnú stranu, kam dopadá slnko na pár hodín denne, je ideálnym miestom pre pestovanie drobných lobeliek v modrej, ružovej či bielej farbe, previsnuté bacopy v bielej či fialovej, drobné žlté aksamietnice či afrikány potom také hrantíky krásne rozžiaria. Jemné ružové diascie, čiže ostruhatky, dodajú výsadbovým kvetináčom na vzdušnosti a priestorovosti. Tieto kvety sú nenáročné, len je treba nenechať substrát nikdy úplne vyschnúť a nenechať ich voľne na daždi, pri preliatí ľahko zhnijú.

jemná drobná lobelka vyžaduje pravidelnú zálievkujemná drobná lobelka vyžaduje pravidelnú zálievku
diascia – netradičná letnička vhodná do viacdruhovej výsadbydiascia – netradičná letnička vhodná do viacdruhovej výsadby

Letničky do tieňa

Aj severné alebo zeleňou zatienené okno, kam nedopadá žiadne slnko alebo len na chvíľu, nemusí zostať prázdne. Na také miesto vysadíme begónie, ponúkané na trhu v najrôznejších farbách a veľkostiach aj v previsnutých odrodách, ich hľuzy sa môžeme pokúsiť uchovať aj cez zimu. Tie budú krajšie na chránenom okne, kam neprší a nefúka, pretože sú krehké. Fuchsie stromčekové aj previsnuté v jemných ružových a fialových tónoch je potrebné viac strážiť pred molicami, preto im bude dobre v prievane. Pestré netýkavky – impatiens rozsvietia každú misu alebo výlevku. Určite je z čoho vyberať a tak sa môžeme s chuťou pustiť do sadenia – počasie nám praje.

tradičné begónietradičné begónie
fuchsie – krehká kráskafuchsie – krehká kráska

Zdroj obrázkov: www.ireceptar.cz

Článok Letničky do hrantíkov - na slniečko a do tieňa bol publikovaný 23. dubna 2014 v 06.30 v rubrike Byt. Autorom článku je Eva Šebestová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...