Schodisko - dominanta interiéru

Tagy:  schodisko, drevené schodisko, sklenené schodisko, točité schodisko, priame schodisko

Sponzorované odkazy:

Schodisko - dominanta interiéru

Vo viacposchodových obydliach zohráva schodisko nepostrádateľnú a nezastupiteľnú ú­lohu.

Vedľa praktickej funkcie by malo schodisko spĺňať predovšetkým funkciu bezpečnostnú, čo platí dvojnásobne v prípade, že dom obývajú malé deti. Okrem týchto najdôležitejších parametrov je veľkou výhodou, ak spĺňa schodisko požiadavky na nenáročnú údržbu. Po splnení vyššie uvedených parametrov je dôležité zamerať sa aj na stránku estetickú, ktorá utvára kompletný dojem celého interiéru.

Typy schodísk

K najpraktickejším a najviac využívaným typom patrí schodisko chrbticové, ktoré je charakteristické tým, že sú jednotlivé nášlapnice montované na stredovú nosnú konštrukciu.

Bočnicové schodisko sa vyznačuje tým, že nášľapy sú montované medzi vnútornou a vonkajšou bočnice. Tento typ schodiska sa veľmi dobre vyníma v moderných stavbách, často je využívané pre podkrovné výstavby. Keďže jeho podstatou je mohutnosť, ktorá zahŕňa masívne prvky, je bočnicové schodisko vhodné do väčších priestorov, napr vstupných hál alebo prepojených obytných miestností.

V poslednej dobe prichádzajú do módy vretenové schodiská, ktoré sú obľúbené predovšetkým pre svoju rozmanitosť.

K moderným a zároveň extravagantným typom patrí unisystémové schodisko, ktoré nedisponujú stredovou nosnou konštrukciou. Jednotlivé nášľapy sú zabudované do oceľovej kazety.

Tvar schodiska

Pred samotnou realizáciou si treba upresniť, aký priestor môžeme schodisku vyčleniť. Na základe zisteného faktu sa môžeme rozhodnúť pre daný tvar, ktorý je vo väčšine prípadov podmienený priestorom.

Ponuka tvarového prevedenia schodísk je nepreberná, dôležité však je, aby schodisko spĺňalo vysoké požiadavky na bezpečnosť. Správnu voľbu tvarového prevedenia je potrebné veľmi dôkladne riešiť v prípade, že sa v dome vyskytujú deti.

Zvoliť môžeme schodisko priame, točité alebo v tvare písmena P, L, Z alebo U.

K výhodám priameho schodiska patrí predovšetkým vysoká bezpečnosť, je tu veľmi malé riziko pádu, preto je vhodné do rodín, v ktorých sa nachádzajú malé deti. Priame schodisko je vhodné ku sťahovaniu nábytku, nevýhodou však je vysoká požiadavka na priestor.

Točité schodiská sú obľúbené predovšetkým pre atraktívny dizajn a priestorovú nenáročnosť. Avšak k záporným vlastnostiam patrí menšie pohodlie a nízka miera bezpečnosti.

Materiál

Väčšina ľudí preferuje prírodné materiály, ktorými je v tomto prípade drevo. K výrobe dreveného schodiska sa najčastejšie používa dub, buk, javor, čerešňa, jaseň, lacnejšou alternatívou je smrek alebo borovica. Obľuba dreveného schodiska spočíva predovšetkým vo vzdušnosti, príjemnosti materiálu na dotyk, elegantným splynutím s akýmkoľvek interiérom a trvalej hodnote.

Ďalším možným materiálom pre výrobu schodiska je betón, ktorý sa obkladá drevom, PVC, protišmykovou dlažbou, kobercom alebo kameňom. Výhodou betónového schodiska je praktickosť, jednoduchosť výroby – zhotovenie a cenová dostupnosť.

V moderných, nadčasových interiéroch spravidla prevláda schodisko nerezové alebo sklenené.

Článok Schodisko - dominanta interiéru bol publikovaný 4. března 2013 v 09.00 v rubrike Byt. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...