Smrteľné nebezpečenstvá v dome - schody a obklady

Tagy:  schody, obklady, sklo, dvere, rampa, dom, schodisko, balkón

Sponzorované odkazy:

Smrteľné nebezpečenstvá v dome - schody a obklady

Najčastejšími miestami úrazov v domoch bývajú schodiská. Na Slovensku sa na schodiskách najviac zraňujú malé deti a starší ľudia. Aký je technický stav vášho schodiska? Sú schody u vás v dome bezpečné?

Schodisko bez zábradlia

Aj keď schodisko bez zábradlia vyzerá krásne, vzdušne, ľahko a pôsobí efektne, je úplne nevhodné a nepraktické pre rodinu s deťmi. Väčšina ľudí sa spolieha, že kolaudácia zaistí bezpečnosť celej stavby, ale nie je tomu tak. Buďte k sebe a na svoje deti opatrní a vždy myslite najmä na bezpečnosť a kvalitu. Predsa nechcete ušetriť na zábradlí a zraniť tým tak vaše ratolesti alebo dokonca zabiť.
Pre deti je nebezpečné nielen schodisko bez zábradlia, ale aj rôznorodá výška stupňov schodiska a ich šírka. Nielen u detí, ale aj u starších ľudí hrozí pád, strata rovnováhy, ľahké zakopnutie.

Zábradlie

Zábradlie s horizontálnymi prvkami nie je úplne bezpečné (najmä pre malé deti). Dieťa tak môže kedykoľvek prepadnúť. Z hľadiska bezpečnosti sú vhodné také zábradlia, ktoré majú ako výplň sklo alebo nejaký prvok s malými okami.
Čo sa týka zábradlia na balkónoch, existujú presné normy, ktoré sa musia dodržiavať. Napr. pri rodinných domoch, ktoré majú balkón do troch metrov hĺbky, je predpísaná minimálna výška zábradlia 90 cm, od dvanástich metrov je to 1 meter atď. Zábradlie na terasách a balkónoch navyše musí byť vždy zvislé s presne vymeranými medzerami, alebo plné.

autor: François de Dijonautor: François de Dijon
autor: Klepfer deautor: Klepfer de

Prístupové rampy

V čom sú tieto rampy nebezpečné? Pri stavbe myslite naozaj na všetko. Najmä si dopredu určite, na čo prístupovú rampu chcete mať. Či je pre vozíčkarov, kočíky alebo pre starších ľudí a následne riadne dodržujte sklon v stupňoch a tiež faktor šmykového trenia povrchu. V lete sa vám s kočíkom pôjde možno ľahko, ale v zime sa môže táto pohodlná rampa stať miestom úrazu a nebezpečnou šmykľavkou.

Sklo v dome

Pozor si dávajte aj na ostré hrany a akú výplň použijete do dverí či zábradlia. Investovať sa v tomto prípade určite oplatí. Namiesto obyčajného skla môžete využiť aj bezpečnejšie sklo – kalené. Kalené sklo sa po rozbití rozpadne na stovky maličkých a tupých kúskov.
Sklo si môžete tiež zabezpečiť bezpečnostnou nalepovacou fóliou.

Obklady

Čo robiť, keď máte v dome (napr. v kúpeľni) keramický obklad položený na minimálnej škáre a hrany riešené zoseknutím pod uhlom? Práve v takom prípade hrozí najmä deťom veľké riziko poranenia. Ak nechcete, aby sa nejako porezalo, položte na podlahu prechodne koberčeky s protišmykovou úpravou.

Rizík v domácnosti je celý rad. U malých detí dbajte na všetky nebezpečné časti, radšej ich majte vždy pod dohľadom a vždy dbajte na ich bezpečnosť.

autor:Michael Grayautor:Michael Gray

Článok Smrteľné nebezpečenstvá v dome - schody a obklady bol publikovaný 22. ledna 2014 v 07.00 v rubrike Dom. Autorom článku je Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...