Jedálenské stoličky

Tagy:  stoličky, jedálenské stoličky, plastové stoličky, stoličky pre deti

Sponzorované odkazy:

Jedálenské stoličky

Jedálenské stoličky by mali byť v dokonalej harmónii so stolom, čomu by mala zodpovedať predovšetkým vhodná materiálna a farebná kompatibilita.

Výber jedálenských stoličiek

podľa priestoru miestnosti

Priestor je rozhodujúcim faktorom pre výber správnej stoličky, pretože menšia miestnosť si žiada jedálenské stoličky subtílnejšie, ľahšie, vo svetlejších farebných odtieňoch. Priestranným miestnostiam naopak pristanú stoličky masívnejšie, tmavšie, s vyšším operadlom alebo podrúčkami alebo ak daný interiér povolí, stoličky zámockého štýlu.

podľa tvaru a rozmeru

Najdôležitejšiu úlohu pre pohodlie a komfort hrá predovšetkým hĺbka sedu, čím sa rozumie vzdialenosť od operadla k hrane sedadla. Jedálenskú stoličku, rovnako ako ostatný sedací nábytok, by sme si mali vyskúšať priamo v predajni, či nám bude vyhovovať mäkkosť sedačky, stabilita, výška, rozmery a typ operadla. Sedák stoličky by mal byť zaklonený mierne dozadu, hrana sedadla nesmie tlačiť do mäkkých tkanív v podkolení, pretože by to bránilo správnemu krvnému obehu.

pre seniorov

Starším užívateľom budú vyhovovať jedálenské stoličky s podrúčkami, o ktoré sa môžu počas stávania či sadania oprieť. Nevýhodou týchto stoličiek však je zlá manipulovateľnosť a skladovateľnosť. Možnou alternatívou sú celočalúnené stoličky, ktoré majú na zadnej strane upevnené posuvné pomocné madlo.

pre deti

Od chvíle, kedy je dieťa schopné samostatne sedieť, teda vo veku 13 – 17 mesiacov, patrí spoločne s rodinou k stolu. Pre batoľatá sú určené vysoké jedálenské stoličky, ktoré mávajú zvyčajne nastaviteľnú výšku sedadla a podpierky nôh, ktoré sa regulujú s výškou dieťaťa.

Výška jedálenských stoličiek

Na základe rôznorodosti výšky jedálenských stoličiek a stolov, sa zákazníkom odporúča, vyberať tieto dva typy nábytku súčasne. Štandardná výrobná výška jedálenských stoličiek je 46 cm, ale v kombinácii s niektorými typmi stolov by sa mohlo stať, že si stolovníci nebudú môcť dať nohy voľne pod stôl, pretože im bude vadiť doska stola.

Použitý materiál na výrobu jedálenských stoličiek

Najčastejšie používaným materiálom pri výrobe stoličiek je tradične drevo, kov, preglejka, plast alebo kombinácia niekoľkých materiálov.

drevo

Jedálenské stoličky sa vyrábajú z mäkkého aj tvrdého dreva, pričom by sme mali uprednostňovať výrobky z dreva tvrdého, ktoré zaručujú prvotriednu kvalitu a stabilitu stoličky. Najčastejšie používaným mäkkým drevom pre výrobu stoličiek je smrek alebo borovica, ktoré patria k ľahším typom, ktorých cena je veľmi prijateľná, ale kvalita sa onedlho prejaví v podobe otlakov a rýh v drevenej konštrukcii.

poťahové materiály sedadla

V poslednej dobe sa stávajú veľmi moderné stoličky z kože alebo koženky, ktoré majú čalúnené sedadlo aj operadlo. Pevné textílie, určené na poťah sedadla, sú špeciálne povrchovo upravené proti škvrnám od jedla a pitia, čo umožní ľahkú údržbu najrôznejšími penovými prostriedkami.

kov

Stoličky vyrobené z kovu bývajú oživené prídavným materiálom, najčastejšie chrómovými či nerezovými prvkami. Špeciálne povrchové úpravy zaručujú nielen luxusný vzhľad, ale aj jednoduchú a rýchlu údržbu, pretože celý povrch stoličky je umývateľný.

plast

Plastové stoličky sa stávajú hitom posledných rokov, ktoré si svoju obľubu získali predovšetkým pre ľahkú údržbu a ako atypický prvok moderného interiéru. Nevýhodou však je tvrdosť sedačky, čo môže byť pri dlhšom stolovaní veľmi nepríjemné. Možným riešením sú čalúnené sedačky, ktoré je možné zakúpiť v akomkoľvek farebnom i materiálovom prevedení. Väčšina plastových stoličiek máva vytvarované sedadlo do podoby tzv. sedacej muldy, čo je mierne prehĺbenie stredu sedacej plochy v kruhovom alebo polkruhovom tvare. Všeobecne vzaté, plastové stoličky je nutné pred kúpou stopercentne vyskúšať, pretože, ak naše pozadie ideálne nezapadne do tvarovanej priehlbiny, nebude sa nám na stoličke dobre sedieť. Ak nám stoličky sadnú, máme vyhraté, ale otázkou zostáva, ako tento typ stoličky bude vyhovovať ostatným členom rodiny.

Článok Jedálenské stoličky bol publikovaný 9. března 2013 v 07.15 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...