Paravány opäť prichádzajú do módy

Tagy:  paravány, šatníkové clony, prezliekareň, paraván

Sponzorované odkazy:

Paravány opäť prichádzajú do módy

História a použitie paravánov sa datuje od obdobia 3. storočia pred naším letopočtom, kedy sa pravdepodobne prvýkrát objavili v Číne. S postupom času sa používanie paravánov postupne rozšírilo aj do ostatných krajín sveta, v ktorých sa začali vyskytovať na zámkoch a hradoch, neskôr v obydliach bohatej šľachty a majetnejších mešťanov.

Pojem paraván

Na úvod si však vysvetlíme pojem paraván, pretože predovšetkým pre mladšiu generáciu bude tento pojem tabu. Paraván je mobilná zástena, ktorej kostru tvoria pevné tyče z rôznych materiálov, vyplnené nepriesvitnou plochou rôzneho materiálového prevedenia.

Paravány 21. storočia

V súčasnej dobe zaznamenávajú paravány naozajstný dizajnérsky boom, a to predovšetkým vďaka otvoreným a priestranným miestnostiam. V rozľahlých priestoroch spĺňajú paravány funkciu rozdeľovaciu, za ktorými sa schováme v prípade, že požadujeme určitú dávku súkromia. Na rozdiel od historicky prvých paravánov sú tie dnešné veľmi ľahké, disponujú najrôznejšími farebnými prevedeniami a moderným dizajnérskym stvárnením. Jednoduché typy paravánov sa skladajú zo zásteny zloženej z niekoľkých vzájomne prepojených dielcov, ktoré sú k sebe pospájané pohyblivými pántmi.

Najčastejším materiálom na výrobu kostry je kovová alebo plastová konštrukcia, exkluzívnejšie, avšak cenovo náročnejšie paravány disponujú kostrou z prírodného materiálu. K obľúbeným typom patrí kostra z bambusu, ratanu alebo dreva, teda materiálov, ktoré sa dokážu perfektne začleniť takmer do každého interiéru.

Výplň tvoria bohato zdobené alebo jednoduché tkaniny, farebné aj belavo matné sklá, drevo, trstina alebo plast.

Účel paravánov

Paravány zvyčajne plnia funkciu kryciu, najčastejšie sa objavujú v tesnej blízkosti steny, kde slúžia pre účely prezliekania. V tomto prípade je praktické umiestniť paravány v blízkosti šatníkovej skrine, pretože si môžeme pohodlne a bez ostychu preberať jednotlivé kusy oblečenia. Tento variant nám nahradí miestnosť, ktorá v mnohých domoch často chýba, teda miniatúrnu šatňu či prezliekaciu šatníkovú kabínku. Paravány môžeme tiež použiť ako stenovú dekoráciu, za ktorou vznikne priestor vhodný na umiestnenie nepotrebných alebo menej využívaných predmetov. Pred paraván umiestnime stolík s kvetmi, alebo kvety voľne rozmiestnime po podlahe, čím nám vznikne efektný prvok pre pozadie. Ak chceme paravány premiestniť do iných častí domu nie je tu žiadny problém, pretože disponujú minimálnou hmotnosťou. Ak ich chceme na nejakú dobu úplne odložiť, stačí paravány jednoducho zložiť a umiestniť ich napr. za skriňu alebo pod posteľ.

Článok Paravány opäť prichádzajú do módy bol publikovaný 28. dubna 2013 v 07.15 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...