Prestierame vianočný stôl

Tagy:  Vianoce, prestieranie, obrus, štedrovečerná výzdoba, vianočná výzdoba, vianočné dekorácie, vianočný stôl

Sponzorované odkazy:

Prestierame vianočný stôl

Vianočné obdobie je veľmi pozitívne vďaka jednému faktu – domovy sú vždy plné dobrého jedla a všetko vrcholí slávnostnou štedrovečernou večerou, pri ktorej sa zíde celá rodina. Ako sa na ten radostný okamih čo najlepšie pripraviť? Tento článok poskytne rady, ako si ušetriť prácu a tipy pre nádherne upravenú slávnostnú tabuľu.

Úplné základy

Pre pokojne strávený večer je potrebné jedálenský stôl maximálne prispôsobiť počtu hostí. Nikomu asi nie je príjemné, keď na stole nemá miesto ani pre vlastný tanier. Na druhej strane by mali byť všetky veci na stole dobre prístupné. Stôl zahaľte pekným dlhým látkovým obrusom, podobne sa dajú ozdobiť aj stoličky. Zahaľte ich do látky, ktorú dookola stiahnete farebnou ozdobnou stužkou. Je to maličkosť, ale stoličky potom pôsobia omnoho honosnejšom dojmom.

V tradičných farbách, autor: pnoericV tradičných farbách, autor: pnoeric

Riad a príbory

Zvykom je chystať všetky riady, ktoré počas večere použijeme, rovno na stôl. Skvele pôsobí, ak ladí riad farebne k obrusu. Zvoľte pekný riad, ktorý sa hodí k slávnostným príležitostiam. Práve na Vianoce je skvelá príležitosť vybrať a oprášiť veľké okrúhle taniere, masívne zlatom zdobené taniere z rodinnej zbierky, či plytké obdĺžnikovité taniere v japonskom štýle, pre ktoré sa počas roka pri uponáhľaných obedoch nenájde príležitosť. Taniere teda už vopred naaranžujte na stôl a nezabudnite ich podložiť obrúskom. Nablýskané príbory takisto.

Dozdobte slávnostnú tabuľu

Aby bola hostina hostinou, nezaobíde sa bez práce fantázie. Na stôl rozmiestnite niekoľko vysokých stojančekov so sviečkami, mihotajúce sa plamienky vykúzlia nádhernú atmosféru. Stôl môžete posypať konfetami a ozdobiť plátkami sušených citrusov a orieškami. Ak máte dostatočne veľký stôl, môžete do stredu umiestniť zdobenú misu s ovocím, ktorá poslúži nielen ako dekorácia. Položte na tanier či vedľa neho malú pozornosť pre každého. Môže to byť drobný darček či sladkosť. Dajte si prácu s prípravami a vyrobte papierové či textilné dekorácie, ktoré stôl dozdobia. Košíčky na pečivo vysteľte vianočným obrúskom a pred každý tanier umiestnite menovku. Rozsvieťte sviečky, prípadne ďalšie osvetlenie, ale hlavné lampy nechajte zhasnuté. Vítaná je totiž príjemná atmosféra, zahalená do ľahkého prítmia. Teraz už stačí len začať servírovať prvý chod a užiť si krásneho večera.

Originálna tabuľa, autor: thn26987Originálna tabuľa, autor: thn26987

Článok Prestierame vianočný stôl bol publikovaný 30. listopadu 2012 v 00.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...