Nádherné orchidey

Tagy:  orchidea, pestovanie orchideí

Sponzorované odkazy:

Nádherné orchidey

Orchidey sú krásne, pestré a elegantné kvety. Ich pestovanie sa už stalo pre nejedného vášňou. Zberatelia si tak môžu doma zhromažďovať vzácne kúsky a tešiť sa z ich krásy. V tomto prípade totiž ide o neuveriteľne pôvabnú zbierku. Cez svoje nádherné kvety totiž orchidey prinášajú radosť a potešenie, a majú neuveriteľnú schopnosť ozdobiť každú miestnosť a spestriť každý okamih.

Orchidea darom

Snáď v každom kvetinárstve už zoženieme rezanú orchideu či orchideu v kvetináči. Obzvlášť tá v kvetináči prinesie obdarovanému veľa radosti. Orchidey sa nádherne hodia do jednoduchších interiérov a svojimi veselými farbami zlepšia náladu. Orchidey v sebe nesú čosi tajomné a exotické a sú teda veľmi netradičnou ozdobou. Stačí jeden pohľad a prenesiete sa ďaleko na niektorý z tropických ostrovov.

Oranžová kráska, autor: terreb un VirginiaOranžová kráska, autor: terreb un Virginia

Orchidey sú samozrejme najkrajšie v čase ich kvitnutia. V túto dobu môžeme obdivovať ich nádherné, exotické biele či ružové kvety. Šľachtené sú aj rôzne ďalšie farebné varianty. Zriedkavé sú žlté, oranžové, červené alebo fialové kvety. O to väčší je dôvod, prečo práve takto odlišnú a jedinečnú orchideu mať.

O orchidey

Orchidey sú najmladšou, ale zato najpočetnejšou skupinou kvitnúcich rastlín. Pôvodne pochádzajú z Ázie a Ameriky, ale v súčasnosti sú už vyšľachtené aj orchidey, ktoré sú špeciálne prispôsobivé k našej miernej klíme. Orchidea nepatrí k najľahšie pestovaným rastlinám, ale s trochou snahy sa o ňu dá v byte bez problémov starať.

Ako vybrať správne

Pri výbere orchidey musíme dávať najväčší pozor na stav jej pukov. Od marca do októbra by ich malo byť hneď niekoľko a aspoň jeden už by mal byť rozkvitnutý. Mimo tohto obdobia by už mala mať rastlina pukov omnoho viac, približne polovicu z nich aj rozkvitnutú. Dávajte pri kúpe a transporte rastliny pozor na to, aby neprešla teplotnými zmenami, na ktoré je veľmi háklivá. Silné teplotné výkyvy by orchideu pravdepodobne pripravili o puky.

Žltá odroda, autor: DavetheGreyŽltá odroda, autor: DavetheGrey

Základ pre pestovateľov

Orchideu pestujte v domácom prostredí podľa podmienok vhodných pre konkrétny druh. Väčšinou je vhodná teplota medzi 15–18 stupňami, s dostatočným prísunom slnečných lúčov a tiež zodpovedajúcou vlhkosťou vzduchu. Listy je dobré často rosiť, rastlina by mala byť v permanentne vlhkej pôde. Nikdy nezalievajte stred listovej ružice.

Článok Nádherné orchidey bol publikovaný 26. července 2013 v 15.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...