Drevené brikety, alternatíva klasického kuriva

Tagy:  brikety, drevo, kurivo, palivá, kotol

Sponzorované odkazy:

Drevené brikety, alternatíva klasického kuriva

Ceny plynu, elektriny i tepla stúpajú, nie je divu, že mnoho domácností hľadá novú alternatívu, ako si doma zaistí teplo. Tou alternatívou môže byť napríklad aspoň čiastočné využívanie paliva v podobe drevených brikiet.

Čo je drevená briketa?

Drevená briketa je relatívne novou alternatívou ku klasickým pevným palivám, ako je uhlie či drevo. Má však mnoho výhod, a preto sa v dnešných domácnostiach dobre ujíma.

Briketa je v podstate kôpka pilín, hoblín a ďalších drevených čiastočiek, ktoré tvoria kompaktný celok. Vďaka tomu tento typ kuriva získava rad vysoko cenených vlastností a možno ho zaradiť medzi relatívne priateľskú formu výroby tepla.

Najväčšia výhoda: ekologická šetrnosť

Na prvý pohľad sa asi môže zdať čudné, že by spaľovanie čohokoľvek mohlo byť ekologicky výhodné či šetrné. Ak však drevené brikety porovnáme s akýmkoľvek iným typom pevného paliva, zistíme, že sú na tom relatívne dobre. A je tomu z niekoľkých dôvodov.

Drevené brikety sa vyrábajú z odpadu vzniknutého pri spracovaní akýchkoľvek drevených výrobkov. Zužitkuje sa tak inak takmer nevyužiteľná drevená masa, brikety navyše týmto spôsobom spracovania dostanú celý rad žiaducich vlastností. Sú tiež čisto prírodným produktom, pri ktorého výrobe sa nepoužíva žiadnych spojív ani iných syntetík.

Zníženie nákladov

Kto hľadá spôsoby lacnejšieho výhrevu, môže po briketách určite siahnuť. Jednak sú relatívne lacné kurivo, to vďaka nízkym nákladom na suroviny a jednoduchým postupom spracovania, na druhej strane ale vykazujú vysokú výhrevnosť. Tou sa môžu pochváliť vďaka tomu, že je výrazne znížená vlhkosť materiálu.

Brikety od holzbriketts.wz.czBrikety od holzbriketts.wz.cz

Pohodlná manipulácia

drevenými briketami sa nemusíme báť žiadnej ťažkej manipulácie, ani nepotrebujeme veľké priestory na ich skladovanie. Ďalšou výhodou je to, že pri ich pálení produkujeme relatívne malý objem popola. Tento popol navyše môžeme likvidovať kompostovaním, čo prinesie ďalší úžitok.

Použiteľnosť drevených brikiet

Drevené brikety sú široko použiteľným kurivom. Možno ich využiť vo všetkých druhoch vykurovacích zariadení. Menovať môžeme klasické kotly, či už na drevo či uhlie, tiež ale kachľové pece, krby či krbové vložky. Možno ich tak využívať buď ku kompletnému výhrevu alebo napríklad iba na vyhrievanie časti domu pri využití veľmi efektne pôsobiaceho krbu. Podľa skúseností sa najlepšie osvedčili v kotloch na drevoplyn.

Článok Drevené brikety, alternatíva klasického kuriva bol publikovaný 16. září 2013 v 06.15 v rubrike Dom. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...