Pestujeme bonsaje
Sponzorované odkazy:
Bonsaje sú miniatúrne stromčeky pestované v miskách, pôvodne pochádzajúce z Číny, neskôr prenikli do Japonska. V ázijských krajinách bývajú bonsaje hojne pestované a je im venovaná veľká starostlivosť. Pestovatelia sa o ne zaujímajú pre ich netradičný vzhľad, mnoho z nás v nich vidí čosi rozprávkové a dokonalé.
Základné kritériá
Bonsaje musia spĺňať niekoľko kritérií. Bonsaj sa musí vzhľadom zhodovať so stromom rovnakého druhu, ktorý vo svojej bežnej veľkosti rastie v prírode. Ďalšie podmienky sú jasné línie konárov a aj cez listy viditeľná kostra stromu. Bonsaje majú zvyčajne silný kmeň a celá rastlina štýlovo ladí k miske, v ktorej rastie.
Druhy bonsajov
Bonsaje sa delia rôzne podľa mnohých kritérií. Bonsajov existuje celý rad a žiadne dva nie sú rovnaké. Sú unikátnym umeleckým dielom. Bonsaje môžeme rozdeliť podľa výšky do piatich rôznych výškových skupín, pričom najväčšie bonsaje dosahujú necelý meter. Na dve veľké skupiny delíme bonsaje podľa toho, či ich pestujeme v domácich, či vonkajších podmienkach. Vonku pestujeme predovšetkým miniatúry smrekov, javorov či borovíc. Do teplého domáceho prostredia je na druhej strane nutné zaobstarať bonsaje dovezené z cudziny. Podľa vzhľadu (formy) delíme bonsaje do mnohých skupín, ktoré sú pomenované japonskými názvami. Uviesť môžeme napríklad Chokkan, Han-Kengai, Sankan či Shakan.
Starostlivosť o bonsaje
Väčšina druhov bonsajov pochádza z tropického alebo subtropického pásma. V našom prostredí sa im teda všeobecne veľmi nedarí a je preto nutné sa o ne dobre starať a prispôsobiť im stanovište. Rôzne bonsaje vyžadujú rôzne podmienky, čo sa týka slnečného svetla, sú na tom všetky bonsaje podobne. Mali by byť umiestnené v tesnej blízkosti okna tak, aby na ne dopadalo čo najviac slnečných lúčov. V zimnom období, kedy je deň kratší, je dobré rastlinám prisvietiť halogénovou žiarovkou. Bonsaj potrebuje vlhkosť, ktorú zaistíme špeciálnym zvlhčovačom vzduchu či pravidelným rosením. Rastlinu zalievame podľa potreby tak, aby zemina bola neustále vlhká.
Aby bonsaj pekne vetvil a formoval sa do požadovanej podoby, je nutné ho pravidelne orezávať, a to na jar či v lete. Pre správne presné postupy je dobré kontaktovať odborníkov, či sa poradiť so skúsenými pestovateľmi.
Radosť z bonsajov
Bonsaje sú nielen neuveriteľnou pestovateľskou pýchou, ale aj nádherným bytovým doplnkom, ktorý na seba neprestane strhávať pozornosť. Zlaďte misku bonsaja s farbou interiéru izby a inšpirujte sa japonským designom nábytku.
Článok Pestujeme bonsaje bol publikovaný 19. září 2013 v 07.45 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Nechajte do svojho bytu vstúpiť štýl Japonska 17.02.2013 08.45
- Živé kvety v našom interiéri 24.10.2013 15.30
- Aké kvety by ste mali pestovať podľa vašej osobnosti 08.06.2021 09.00
Top 10
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Vianočné dekorácie - viete, ako si ozdobiť okná?
- Aký luster do obývačky?
- Unikátne a nádherné lustre pre váš domov
- 3D plotové panely
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- Aj detské izby sa riadia dizajnovými trendmi!
- Prečo na jeseň (ne) hrabať lístie?
- Magnetické koreničky Mago5
- Drevené vázy od Paula Loebacha
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa