Nechajte do svojho bytu vstúpiť štýl Japonska

Tagy:  feng-shui, feng šuej, Japonsko, štýl, byt, dom, vybavenie, nábytok

Sponzorované odkazy:

Nechajte do svojho bytu vstúpiť štýl Japonska

Japonský interiér je čistý a jasný s ostrými líniami. Tradičnými farbami sú biela, čierna, červená, zlatá ale aj tmavo hnedá a zelená. Japonci si so zariaďovaním bytu dávajú ohromnú prácu a riadia sa mnohými pravidlami. Uctievané je staré čínske umenie feng-shui, ktoré je v podstate náukou o harmónii a vzťahuje sa aj k útulnému, príjemnému a zdravému bývaniu. Podľa feng-shui totiž v dome prúdi životodarná energia čchi, ktorú môžeme neporiadkom či nedodržiavaním niektorých základných pravidiel oslabiť. Feng-shui je zložité a veľmi rozsiahle umenie spokojného života.

Japonská kuchyňa

Tak ako vo všetkých miestnostiach v byte, aj v kuchyni platí pravidlo jednoduchosti, čistoty a ostrých línií, ktoré sú pre Japonsko typické. Priestor by mal byť svetlý a vzdušný. Japonský nábytok býva tmavý, steny môžu byť naopak v kontraste teda vo svetlučkých farbách. Pre Japonsko je typický nízky nábytok, čo budeme môcť využiť pri jedálenskom stole. U neho sa nesedí na stoličkách ale na pohodlných mäkkých vankúšikoch. Ak túžite zachovať slovenskú klasiku a iba spestriť japonskými prvkami potom môžete použiť jedálenský stôl klasickej výšky najlepšie štvorcový z tmavého dreva. Doplniť interiér potom môžete obrázkami na stene, čerstvými kvetmi a bielym či čiernym riadom v japonskom štýle.

Spálne podľa feng-shui

Spálňa je podľa učenia Feng-shui najdôležitejšou miestnosťou v byte. Aj tu platí pravidlo jednoduchosti. Nábytok by nemal byť priamo pri posteli a najlepšie je, ak je svetlej farby.

Obývacia izba

Obývacia izba reprezentuje otvorenosť a vrelosť. Táto miestnosť by mala byť teplá, príjemná a útulná. Nábytok nízky drevený ako je to v celom dome. Uprostred miestnosti by mal byť voľný priestor pre lepšie prúdenie energie. Pri zariaďovaní obývacej izby sa môžeme pohrať s najrôznejšími bytovými doplnkami. Izba nesmie pôsobiť preplnene ale rastliny a dekorácie v podobe váz a sviečok navodia krásne hrejivú atmosféru.

Japonské feng-shui záhrady

Niečím neopísateľne nádherným a fascinujúcim sú tradičné japonské záhrady, o ktoré sa ich majiteľ stará aj dlhé hodiny každý deň. Takáto záhrada je plná harmónie a pokoja. Ovykle je celá zelená porastená huňatým machom, so skalkami a ticho šumiacim potôčikom. Dôležitým prvkom sú obrovské i menšie okruhliaky, občas aj plocha piesku, ktorý je vždy špeciálnymi hrabličkami rozčesaný do nádherných motívov tvorených úplne zhodnými líniami. V japonských záhradách nájdeme tiež nízke stromčeky a veľmi obľúbené bonsaje.

Japonská záhrada, autor: InfomatiqueJaponská záhrada, autor: Infomatique

Článok Nechajte do svojho bytu vstúpiť štýl Japonska bol publikovaný 17. února 2013 v 08.45 v rubrike Byt. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...