Hluk v paneláku alebo ako odhlučniť byt

Tagy:  hluk, susedia, akustika, plávajúca podlaha, izolácia, rámus, odhlučnenie

Sponzorované odkazy:

Hluk v paneláku alebo ako odhlučniť byt

Čo robiť, keď vám susedia nepríjemne dupú nad hlavou, otriasajú sa vám poháre a počujete každé druhé slovo? Hluk prekáža každému, dokáže nepríjemne ovplyvniť vašu náladu. Aj keď sa hluk vyčítal skôr starším panelákom, bohužiaľ sa často objavuje aj u nových stavieb.

Máme doma dieťa

Deti a hračky sú mnohokrát pre nájomníkov bytov doslova nočnou morou. Deti sa s plastovými hračkami dokážu hrať hodiny a tým pádom aj veľmi rozhnevať nielen samotných rodičov, ale aj susedov. Prvým krokom, čo musíte v byte zabezpečiť, je správna voľba podlahovej krytiny. Vlastne nejde ani tak o druh krytiny, ale najmä spôsob jej položenia. Najefektívnejšie bývajú špeciálne zvukové izolácie, ďalej akustické stropné panely.

Plávajúca podlaha

Plávajúce podlahy vyzerajú v byte krásne. Zámkový systém dovolí podlahu položiť v priebehu pár hodín. Práve taký druh podláh, ktoré sa nelepia, dokážu nepríjemne zvýšiť hlučnosť.
Ak si zaobstaráte protihlukové podložky, možno iba „vyhodíte“ peniaze oknom. Tieto podložky za pár rokov popraskajú a sú potom nepríjemne počuť. V prípade, že podlahu prilepíte, získate tzv. ucelenú celomasívnosť a tým pádom sa aj zníži hlučnosť.

Ako zabrániť hluku?

Zvuk sa nenesie iba podlahou, ale aj vzduchom. Len si skúste predstaviť ten pocit, keď sa vrátite z práce domov, chcete si oddýchnuť a užívať ticho, ale hluk od susedov vám nedovolí v pokoji relaxovať. Ako ale stlmiť susedov alebo hluk z cesty? Ak máte staré okná, vyskúšajte ich vymeniť za plastové.
Hluk sa šíri nielen podlahami a sklom, ale tiež škárami. Je preto nutné zabezpečiť kvalitné tesnenie, ktoré aspoň čiastočne odhluční nepríjemné zvuky. Pri drevených oknách by mali byť najmenej dve tesnenia, pri plastových a hliníkových cca tri. Ak vám financie nedovoľujú zaobstarať si kvalitné tesnenie, vyskúšajte lacnejší variant – textílie. Stačí si na okná zaobstarať ťažké závesy, ktoré aspoň malú časť hluku dokážu pohltiť.

Hluční susedia

Jednoznačne je nepríjemný hluk, ktorý prichádza od susedov. Hlučná domácnosť nad hlavou dokáže znepríjemniť celý deň. Nočnou morou najmä obyvateľov panelákov sú práve hluční susedia. Nedostatočne izolované podlahy potom premenia susedov v hotové peklo. V prípade že hluk prichádza zhora, kúpte si akustické nepriezvučné podhľady. Ak počujete hluk z bočných stien, potom možno premýšľať o predsadení steny alebo akustickej priečke. Jediná nevýhoda tohto odhlučnenia je zmenšenie priestoru.

Článok Hluk v paneláku alebo ako odhlučniť byt bol publikovaný 14. dubna 2014 v 06.45 v rubrike Byt. Autorom článku je Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...