Indukcia - varíme na indukcii

Tagy:  indukcia, indukčná doska, varenie, sporák, riad, kuchyňa, platnička, varná doska

Sponzorované odkazy:

Indukcia - varíme na indukcii

Výhody indukčnej varnej dosky sú snáď všetkým známe. Poďme si však zhrnúť pár faktov o varení na indukčných doskách a kvalitnom riade na indukciu. Z čoho si dnes môžete vybrať?

Varenie na indukcii

Varenie na indukčných doskách je najrýchlejšie, najbezpečnejšie, spotrebuje najmenej energie a navyše na doske nastavíte presne danú teplotu a po varení všetko ľahko udržiavate a umyjete. Indukcia je však drahšia, čo sa investície týka. Potrebujete si zaobstarať nielen indukčnú dosku, ale aj špeciálny riad.
Indukcia dokáže za krátku chvíľu ohriať vodu na cestoviny alebo rozpáliť počas „sekundy“ olej. Ideálne pre vás bude vhodná, ak často varíte cestoviny a potrebujete priviesť do varu čo najrýchlejšie veľa vody.

Riad na indukciu

Potrebujete na indukciu špeciálny riad? Áno. Je nutné, aby riad mal feromagnetické dno, pretože pod doskou je indukčná medená cievka, v ktorej vytvára vysokofrekvenčný prúd striedavé magnetické pole.
Pri varení sa šetrí energia vďaka kratšiemu ohrevu, ale tiež tým, že sa varná zóna prispôsobuje veľkosti riadu. Nikde vám nešľahajú plamene plynu, ale zahrieva sa len dno.
Napr. pri vyprážaní mäsa sa vám vďaka indukcii mäso rovnomerne prepečie a olej sa tak nedostane do mäsa.

Bezpečnosť

Indukčné varenie je bezpochyby to najbezpečnejšie varenie. Aj keď sa často dozviete, že na platničku môžete siahnuť ihneď po sňatí hrnca, nie je to až taká pravda. Avšak po šiestich minútach už teplota varnej zóny po sňatí riadu klesá až o 60° C. Indukcia má obrovskú výhodu v tom, že po sňatí riadu platnička ihneď končí s ohrevom a nemusíte sa starať o vypnutie a pod.
Platničku teda dokážete zapnúť iba s riadom, nie samotnú.

foto: AEGfoto: AEG

Úsporné varenie

Ak zvažujete kúpu sporáka, variča alebo samostatnej varnej dosky, všetky tieto spotrebiče sa dajú kúpiť ako indukčné. Indukčná platňa neohrieva seba, ale iba dno nádoby, tým pádom vám platňa nevykuruje okolie a neplytvá tak zbytočne energiou. Túto vlastnosť ocenia „kuchárky“ najmä v lete, kedy si v kuchyni nebudete prikurovať platničkami. Indukčné platne vám uvaria vodu oveľa rýchlejšie ako sklokeramické dosky alebo rýchlovarné kanvice.

Inštalácia

Ak bývate v panelovom dome, nikdy sa radšej nepúšťajte do inštalácie spotrebiča sami. Radšej zverte túto úlohu odborníkom. Stáva sa, že v panelákoch mnohokrát nie je trojfázový prúd a pri varení by vám potom mohli vypadávať poistky. Rodina s dvoma alebo troma členmi bohato vystačí s dvojplatničkovou varnou doskou.

Článok Indukcia - varíme na indukcii bol publikovaný 17. dubna 2014 v 07.00 v rubrike Byt a Doplnky. Autorom článku je Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...