Indukčné varné platne

Tagy:  indukcia, indukčné varné platne, indukčná varná platňa, varné platne, varná platňa

Sponzorované odkazy:

Indukčné varné platne

Indukčné varné platne zaznamenali v poslednej dobe obrovský boom vo svete elektrických kuchynských spotrebičov. V súčasnej dobe patria k najmladším predstaviteľom kuchynských varných platní a vďaka svojim veľkým prednostiam si získavajú stále viac spokojných užívateľov.

Funkcia indukčných varných platní

Princíp ohrevu u indukčných varných platní spočíva v tom, že sa platňa, na rozdiel od sklokeramických varných platní, zahrieva iba v miestach, na ktorých je umiestnená nádoba. Zjednodušene teda môžeme povedať, že sa indukčná varná platňa zahreje podľa priemeru dna nádoby, v ktorej varíme. Vďaka tomuto princípu dokážeme znížiť náklady na spotrebu elektrickej energie a tiež predchádzať možnému popáleniu.

Vzhľad indukčných varných platní

Indukčné varné platne sú vzhľadovo veľmi totožné so sklokeramickými varnými platňami, povrch je hladký, jednotlivé platne sú vyznačené kresbou. Ovládacie gombíky sú umiestnené priamo na doske, povrch je hladký, lesklý a dostupný v rôznych odtieňoch – najčastejší variant je však odtieň čiernej. Dizajnovo môžeme vyberať zo širokej ponuky indukčných varných platní, na trhu sú k dostaniu varné platne v rôznych tvarových prevedeniach. Najobľúbenejší variant je klasický štvorec, ale sa môžeme stretnúť s atypickými tvarmi, ako je napr. obdĺžnik alebo polkruh.

Výhody a nevýhody indukčných varných platní

K veľkým prednostiam indukčných varných platní patrí možnosť presného nastavenia požadovanej teploty ohrevu. Výkonnejšie varné platne tiež disponujú programom, ktorý umožňuje pamäťové uloženie teploty, čo je výhodné najmä u jedál, ktoré sa v domácnosti varia častejšie. K ďalším prednostiam patrí vysoká úspora elektrickej energie a veľmi jednoduchá údržba, ktorá spočíva v ľahkom utretí celého povrchu.

K nevýhodám indukčných varných platní patrí nemožnosť použitia akéhokoľvek riadu, špeciálny povrch si vyžaduje špeciálny riad. Ak teda uvažujeme o kúpe varnej platne je nutné počítať s tým, že súčasný riad budeme musieť vymeniť za riad, ktorý obsahuje železo. Iba riad s obsahom železa dokáže dokonale priľnúť na povrch varnej platne a tým sa stane plne funkčným. Na klasický riad nedokáže indukcia reagovať, povrch varnej platne sa teda nerozžeraví.

Článok Indukčné varné platne bol publikovaný 20. června 2013 v 07.30 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...