Moderná spálňa

Tagy:  spálne, moderná spálňa, posteľ

Sponzorované odkazy:

Moderná spálňa

Spánok je neoddeliteľnou súčasťou nášho života a jednou z najobľúbenejších činností väčšiny z nás. Počas neho by sme mali načerpať energiu do ďalšieho dňa a celkovo zregenerovať organizmus. Kvalitu spánku ovplyvňuje niekoľko faktorov, z ktorých najpodstatnejším je správny výber postele, pohodlný matrac usadený na kvalitnom rošte a príjemné obliečky. Za časté problémy so zaspávaním, boľavý chrbát a mrzutosť pri stávaní vo väčšine prípadov môže nesprávne zariadená spálňa. Nezabúdajme teda na to, že spálňa je miestom, ktoré je určené len k odpočinku.

Dnešným trendom pri vybavovaní spálne je predovšetkým zdravý a dobrý spánok. Zdravý životný štýl podlieha aj spálňam, čo je odrazom hektickej doby plnej smogu a ostatných škodlivých látok. Moderná spálňa by mala byť miestnosťou, v ktorej sa dá relaxovať, uvoľniť a v pokoji odpočívať.

Posteľ

Dominantou každej spálne je posteľ, ktorá by mala byť vybavená kvalitným roštom a protialergénnym matracom, ktorý by sa mal prispôsobiť tvaru vášho tela. Pri kúpe matraca je vhodné ho vyskúšať priamo na mieste. Praktickejším riešením je dať prednosť oddeleným matracom aj roštom pred jedným pre dve osoby, pretože pri spaní na celistvom matraci budeme počas spánku vedieť o najmenšom pohybe spolunocľažníka. Štandardná šírka postele pre jednu osobu je vyrábaná v rozmeroch 90×200 cm, optimálna šírka dvojlôžka sa potom zdvojnásobuje na rozmery 180×200 cm. Pre zdravé spanie je vhodné vyberať postele bez úložného priestoru, ktoré zaisťujú dôkladné odvetrávanie matraca a ľahký prístup pre upratovanie priestoru pod posteľou. Charakteristika dnešných moderných lôžok tkvie v priamych a jednoduchých líniách, v snúbení krásy a účelnosti, v dostatočnej priestrannosti a ľahkosti.

Nočné stolíky

Nočné stolíky patria medzi tradičný a praktický nábytok každej spálne. Vďaka moderným designom spĺňa funkciu estetickú, ale podstatné je, že slúžia predovšetkým na ukladanie a odkladanie predmetov osobnej potreby. Nočné stolíky sú tiež miestom pre biotopy stolných lampičiek, ktoré patria k nevyhnutne potrebným doplnkom. Zostávajúci spálňový nábytok by mal spĺňať predovšetkým funkciu praktickú a až potom funkciu estetickú.

Úložné priestory

Spálňa býva veľmi často využívaná ako miestnosť slúžiaca k úložným účelom. Moderným trendom dnešnej doby sú samostatné šatne, ktoré bývajú umiestnené vedľa spálne, čo je samozrejme možné len v prípade dostatku priestoru v danom interiéri. Ak nie je spálňa prepojená so samostatnou šatňou, dominuje v tomto priestore zvyčajne vstavaná skriňa, ktorá poťažmo spĺňa funkciu šatne. Obľúbenými a modernými odtieňmi sú najrôznejšie napodobeniny dreva v kombinácii so sklom. Trendom dnešných spální je minimum nábytku.

Osvetlenie

Osvetlenie v spálni by malo plniť funkciu intímnu, praktickú a zároveň estetickú. Centrálnym osvetlením by malo byť nepriame svetlo, ktoré dokáže rozdeliť priestor miestnosti do viacerých zón. Pri menšej intenzite osvetlenia pôsobí miestnosť útulnejším dojmom.

Umiestnenie

Najlepšou miestnosťou pre spálňu je tá, ktorá je umiestnená smerom k severu, pretože spiace obyvateľstvo nebude ráno budiť ostré slnko a vo večerných letných mesiacoch nebude v miestnosti príliš vysoké teplo.

Farby

Spálňam by nemali dominovať výrazné, expresívne a agresívne farby, pretože sa pri nich veľmi zle zaspáva. Za nežiaduce farby sa považuje divoko červená alebo žltá v kombinácii s čiernou. Moderným spálňam dominujú jemné, teplé a prírodné farby stien či farebné nádychy alebo klasická biela farba, ktorá je koordinovaná s tmavším nábytkom či doplnkami.

Návod na to, ako by mala vyzerať moderná spálňa vo svojej podstate neexistuje. Faktom však zostáva, že by to mala byť miestnosť, v ktorej sa dobre odpočíva, relaxuje, spí a ráno sa stáva s úsmevom a bez bolestí chrbta.

Článok Moderná spálňa bol publikovaný 8. února 2013 v 16.45 v rubrike Dom. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...