Šatňa ako samostatná miestnosť

Tagy:  šatňa, šatňa v dome, šatňa v interiéri, moderná šatňa

Sponzorované odkazy:

Šatňa ako samostatná miestnosť

Z predchádzajúcich komôr, špajzí a domácich skladísk sa v dnešnej dobe stávajú samostatné miestnosti, ktoré sú prezentované ako šatne. V dnešných novostavbách alebo celkových rekonštrukciách rodinných domov sa počíta s miestnosťou bez okien, ktorá bude spĺňať funkciu úložného priestoru len pre oblečenie a doplnky.

Samostatná šatňa sa využije predovšetkým v domácnostiach, v ktorých je sledovanie módnych trendov a trvalá aktualizácia obsahu šatníku záľubou celej rodiny. V prípade, že priestor dovolí, je najlepším riešením rozdeliť šatňu do niekoľkých častí – pre ženu, muža a popr. deti. Väčšie rodinné domy disponujú dvoma alebo viacerými šatňami, kde zvyčajne centrálnu šatňu tvorí tá, ktorá je prepojená so spálňou a ďalšie, menšie šatne bývajú prepojené s detskými izbami či tvoria vstupnú partiu domu.

Šatňa nachádzajúca sa pri vstupnej časti domu

Šatňa je ideálnym riešením vstupnej časti domu, ktorá môže byť súčasťou predsiene, haly, vstupnej chodby či zádverí. Tento variant ocení predovšetkým viacčlenná rodina, ktorej bude miestnosť slúžiť pre ukladanie a odkladanie zvrškov a obuvi, čím docielime to, že vo vstupnej časti domu bude stále upratané a čisto. Miestnosť môžeme samozrejme využiť aj na ukladanie sezónneho oblečenia, športových potrieb, cestovných batožín, obuvníckej drogérie, dáždnikov či čistiacich pomôcok. Výborným riešením je do tejto miestnosti umiestniť vykurovací rebrík s plynulo regulovaným výkonom, ktorý bude slúžiť na sušenie mokrých topánok či premočených zvrškov, dáždnikov či navlhnutej batožiny. Zabúdať by sme nemali ani na umiestnenie veľkého zrkadla, ktoré poslúži k zbežnej kontrole nášho vzhľadu pred odchodom z domu.

Šatňa priliehajúca k spálňam

Šatňa, ktorá priamo nadväzuje na spálňu by mala byť tejto miestnosti dizajnovo prispôsobená, nielen v oblasti architektonického stvárnenia, ale aj v kombinácii farebnej harmónie. Konštrukcia šatne by nemala byť tvorená iba uzatvárateľnými skriňami, skrinkami a zásuvkami, ale mala by disponovať aj otvorenými regálmi, policami a vešiakmi na kravaty, nohavice a šály. K nevýhodám otvorených nábytkových prvkov patrí sadanie prachu na odevy aj nábytok, čomu môžeme zabrániť iba častejším nosením zvrškov a vytriedením neaktuálneho oblečenia do uzatvárateľných skríň. Najčastejším typom podlahových krytín spálňových šatní býva kvalitné PVC alebo plávajúca podlaha.

Šatňa priliehajúca k detským izbám

Pri stavbe šatne detskej izby myslime predovšetkým na to, že by mala byť vybavená jednak vstupom z priestoru izby a predovšetkým samostatným vstupom z inej časti domu, napríklad z chodby. Týmto riešením nenarušíme súkromie dieťaťa v čase, keď budeme potrebovať zozbierať špinavú bielizeň a naopak čistú bielizeň upratať. Šatňa v detskej izbe neslúži len pre uskladnenie oblečenia, ale tiež pre odloženie hračiek, nepotrebných predmetov a školských pomôcok. Vďaka tomuto riešeniu vznikne v detskej izbe dostatok miesta pre veľký písací stôl, posteľ, pohovku a televízor. Vďaka minimu nábytku bude izba dostatočne presvetlená a predovšetkým stále uprataná.

Článok Šatňa ako samostatná miestnosť bol publikovaný 13. února 2013 v 05.30 v rubrike Byt. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...