Feng-shui v našom byte

Tagy:  feng-shui, zariaďovanie bytu, farby, interiér, doplnky

Sponzorované odkazy:

Feng-shui v našom byte

Feng shui je staré čínske učenie, ktoré nám pomáha hľadať rovnováhu a energiu. Feng-shui sa dá uplatniť v mnohých oblastiach života, a práve tak pomáha vytvoriť príjemné a harmonické bývanie. Feng-shui je pomerne obtiažna náuka s mnohými pravidlami, ktoré sú potrebné pri stavbe a následnom zariaďovaní bytu dodržiavať. Feng-shui je cesta k harmónii a šťastiu.

Základné princípy

Feng-shui sa zakladá predovšetkým na harmónii jednotlivých miestností a tiež na poriadku, ktorý by mal byť neustále udržiavaný. Interiéry by preto mali byť jednoducho, ale útulne zariadené. Miestnosti môžu zdobiť dekorácie, napríklad sviečky, fotografie, či vázy s čerstvými kvetmi. Každej miestnosti v dome sa dávajú isté pravidlá, ktoré zohľadňujú orientáciu k tej ktorej svetovej strane, ďalej farby a rozmiestnenie aj vzhľad nábytku. Miestnosti by mali byť svetlé, priestranné.

Zvonkohra, autor: windchimeZvonkohra, autor: windchime

Feng-shui o farbách

Je známe, že farby majú na náš organizmus istý vplyv. Feng-shui prisudzuje každej farbe pôsobenie, ktoré na nás má. Biela je symbolom nových začiatkov a vyjadruje čistotu a sviežosť. Ideálne je použiť ju v kúpeľni či kuchyni. Červená je farbou prosperity, tepla, ale aj hnevu, a pre zariaďovanie miestností v dome sa veľmi nehodí. Žltá navodzuje pocit sebaistoty a stimuluje mozog. Je vhodná sa do miestností určených na zábavu, ale aj do kancelárie. Modrá ukľudňuje, navodzuje pocit bezpečia a zväčšuje priestor. Možno ju použiť napríklad v kúpeľni. Zelená farba zosobňuje pokoj, mier, harmóniu a slobodu. Ideálna bude v kúpeľniach či spálňach.

Poloha miestností v dome

Nájsť ideálnu polohu pre tú ktorú miestnosť v byte je najlepšie cez polaritu jin a jang energie. Je to však pomerne zložitý spôsob, ktorého vyloženie je lepšie prenechať odborníkovi. Jin je prirovnávaný k pokoju, jang k jeho opaku – k energii. Na severe sa nachádza najviac energie jinu. Je vhodný preto pre spálňu či meditačné miestnosti. Na severovýchode je oblasť vhodná pre študovňu či knižnicu, pretože tu prúdi energia múdrosti a sebapoznania. Na severozápade sa nachádza priestor spojený s energiou muža, ten by tam preto mal mať pracovňu. Miestnosti na juhu či juhovýchode sú vhodné pre deti, podobne je tomu na západe, kde prúdi energia hravosti. Na juhu prúdi najviac jangovej energie, a preto je vhodné zariadiť kuchyňu a obývaciu izbu práve tam.

Feng shui v exteriéri, autor: IndiewenchFeng shui v exteriéri, autor: Indiewench

Článok Feng-shui v našom byte bol publikovaný 11. dubna 2013 v 15.30 v rubrike Byt. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...