Chcete mať doma záhradu plnú ruží?

Sponzorované odkazy:

Chcete mať doma záhradu plnú ruží?

Ruže sú právom považované za kráľovnú kvetín. Nielenže vyzerajú dobre rezané, vo váze, či ako súčasť dekorácií, ale sú tiež veľmi ozdobné na záhradke. Starostlivosť o ruže je ľahšia, než si myslíte, dokáže ich vypestovať aj úplný začiatočník. Stačí ruže vysadiť na slnečné miesto a pravidelne prihnojovať. Vďaka naším tipom budete mať tie najkrajšie ruže široko ďaleko.

Začnite od koreňov

Môžete si kúpiť ruže už zasadené v zemine, alebo ako spiace holé korene. Každý typ má svoje výhody. Kontajnerové ruže sú skvelé pre začínajúcich záhradkárov, pretože je ľahké ich rýchlo zasadiť a založiť záhon. Vďaka predpestovaniu vám uľahčí sadenie počas ideálnych klimatických podmienok. Pre sadenie ruží si vyberte chladnejší deň, kedy je zamračené.

Jednou z výhod koreňových balov je väčší výber dostupných odrôd. Navyše sú ekonomicky výhodnejšie a možno ich objednať dokonca aj online. Na rozdiel od kontajnerových ruží však musia byť korene pred výsadbou namočené cez noc vo vode. Počas prvých mesiacov po výsadbe by tiež mali byť korene v pôde neustále vlhké.

Pri sadení ruží ľahko skĺznete k tomu, že by ste na vašu záhradu zasadili ruže všetkých možných odrôd z celého sveta. Od popínavých druhov, po tie miniatúrne. Vyvarujte sa toho, aby vaša záhrada nevyzerala neusporiadane. Niekoľko dobre vybraných odrôd vám poskytne väčšie uspokojenie než desiatky rastlín, ktoré budú pôsobiť skôr ako burina, ktorá vám radosť neurobí.

Ak hľadáte ruže s nižšími nárokmi na údržbu, vyskúšajte kríkové a popínavé odrody.

Podmienky pre pestovanie

Aby vaše ruže boli krásne, mali by byť denne šesť až osem hodín na priamom slnečnom svetle. Pôda by mala byť dobre odvodnená, bohatá na organické látky. Za extrémnych letných horúčav je dobré, ak im na poludnie zariadite trochu tieňa.

Výsadba

Ruže sa najlepšie vysádzajú na jar (po poslednom mraze), alebo na jeseň (najmenej šesť týždňov pred príchodom prvých mrazov). Výsadba dostatočne skoro na jeseň dáva koreňom dostatok času na to, aby sa usadili, než rastliny prezimujú.

Tipujte správne

Správne výsadby holých koreňov, alebo kontajnerových ruží zaistí dobrý začiatok pre krásnu ružovú záhradu. Jama pre výsadbu musí byť dostatočne hlboká a dostatočne široká, aby sa do nej zmestili korene rastliny. Táto oblasť musí mať dobrý odvod vody, pretože ruže nemajú radi mokré korene. Zmiešajte veľké množstvo záhradného kompostu, rašeliny, alebo iných organických látok s pôdou, ktorá bola odstránená z pôvodnej jamy. Použite časť tejto zmesi na dno výsadbového otvoru a do otvoru vložte ružový ker. (Predávajú sa aj špeciálne zeminy, ktoré sú určené pre výsadbu ruží.) Dôkladne zalejte, a zahrňte zvyšok rastliny ďalšou zeminou. Koruna rastliny by mala byť na úrovni terénu.

Chcete mať ruže krásne tak, že by vám ich závidela aj Ruženka, nezabudnite ich pravidelne prihnojovať. Ak použijete organické hnojivo, budete mať istotu, že kvety majú pomalý, ale stabilný prísun živín. Organické hnojivá tiež pomáhajú podporovať prospešné pôdne mikróby a vyvážené pH pôdy.

Zalievajte s rozvahou

Pôda by mala byť udržovaná rovnomerne vlhká po celú vegetačnú dobu rastliny. Množstvo a frekvencia zalievania bude závisieť od typu pôdy a klímy. Ruže rastúce v piesočnatých pôdach budú potrebovať viac zalievania než tie rastúce v ťažších ílovitých pôdach. Ak chcete, aby boli ruže zdravé, vyvarujte sa zmáčaniu listov. Zalievajte dole, priamo na pôdu.

Prerezávanie a strihanie

Mnoho novších odrôd ruží nevyžaduje prerezávanie. Nestrihajte ruže klasickými nožnicami, ale tými, ktoré sú špeciálne určené na výsadbu ruží. Nezabudnite si vziať rukavice, aby ste nemali poranené ruky od tŕnia. Veľké prerezávanie by malo byť vykonané vždy skoro na jar. Pri všetkých ružiach začnite odstránením mŕtvych, alebo poškodených stoniek. Pokojne prestrihajte až tretinu kríku. Dbajte na to, aby ste zachovali len zdravé vetvičky a stonky. Počas sezóny rastu ich môžete ľahko dostrihávať tiež, aby ste dodali ružovým kríkom žiaduci tvar. Vyzerajú potom upravenejšie.

Predchádzanie chorobám

Najlepším spôsobom prevencie chorôb ruží je výber odrôd odolných voči chorobám. Tieto ruže sú šľachtené tak, aby odolávali najbežnejším neduhom ruží, vrátane múčnatky.

Pleseň sa zvyčajne objavuje počas leta, najmä keď sú dni teplé a suché a noci chladné a vlhké. Medzi príznaky napadnutia plesňou patria listy, ktoré sa krútia, na listoch sa objavuje biely prášok. Aby sa zabránilo múčnatke, zalievajte ráno rastliny na úrovni pôdy, pretože vlhké listy (najmä cez noc) poskytujú dokonalé prostredie pre túto chorobu. Prerezávanie ružového kríku, aby vzduch mohol cirkulovať medzi listami, tiež pomáha.

Medzi otravný hmyz, ktorý sa rád živí ružovými kríkmi, patria vošky, japonské chrobáky, roztoče a piliarky. Väčšinu týchto škodcov možno potlačiť neemovým olejom, alebo insekticídom. V prípade vošiek je optimálnym riešením ranná zálievka prúdom vody zo záhradnej hadice.

Rezané ruže vydržia najdlhšie krásne, ak sú rezané bezprostredne po fáze výhonku, kedy sa začnú otvárať okvetné lístky. Ruže strihajte, keď sú čerstvé a hydratované (ráno alebo večer), nie keď je rastlina vystavená poludňajšiemu žiaru. Zrežte stonky ruží tesne pred ich vložením do vázy. To pomáha eliminovať vzduchové bubliny, ktoré im bránia nasávať vodu. Stonky odrežte pod uhlom 45 stupňov, aby neležali naplocho na dne vázy. Odstráňte všetky spodné listy, ktoré siahajú pod hladinu vody, aby ste zabránili hnilobe a množeniu baktérií. Nad hladinou vody nechajte naopak čo najviac listov, ktoré vám pomôžu udržiavať vodu v kvetine. Vodu často meňte – pokiaľ je to možné, každý deň – aby ste odstránili baktérie. Tiež stonky kvetov zrezávajte každý deň, aby ste zlepšili absorpciu vody.

Článok Chcete mať doma záhradu plnú ruží? bol publikovaný 17. dubna 2021 v 09.00 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Petra Havlíková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...