Keď interiéru dominuje romantika

Tagy:  romantika, romantické bývanie, sviečky, nábytok, doplnky

Sponzorované odkazy:

Keď interiéru dominuje romantika

Romantika je pojem, pod ktorým si mnohí z nás predstavia nehu, jemnosť, príjemné okamihy a slasť vyvolanú na tele i duši. Romantika však nemusí byť iba duševný či abstraktný pocit, môže byť aj skutočná, hmatateľná. A práve o romantike ako hmatateľnom prvku bude vypovedať nasledujúci článok.

Romantizmus, ako umelecký smer vznikol na začiatku 19. storočia v Anglicku, odkiaľ sa pomaly šíril do všetkých kútov Európy. V architektúre sa romantizmus zameriaval predovšetkým na prirodzenosť a úplný súlad s krajinou. Prvýkrát sa začal objavovať nábytok v decentnom, jednoduchom, ale zároveň exkluzívnom a bohato vyzerajúcom štýle.

romantickú atmosféru utvárajú kvitnúce rastlinyromantickú atmosféru utvárajú kvitnúce rastliny

Ako vyzerá interiér zariadený v romantickom štýle?

Každý z nás si pod pojmom „romantický interiér“ predstaví úplne niečo iné, pre niekoho to môžu byť krajky, starý nábytok alebo háčkované dečky, pre iného naopak moderný interiér s romantickými doplnkami, ako sú sviečky, porcelánové bábiky alebo zbierka starých medvedíkov.

Atmosféru romantického bývania určite utvárajú najrôznejšie textílie vo svetlých, pastelových farbách, zdobené jemnou čipkou. Záclony sú prostého, veľmi jednoduchého dizajnu, zdobené čipkovaným lemom alebo mašličkami. Zo spálňových textílií, v romantickom štýle, môžeme vymenovať prikrývky cez posteľ, ktoré majú po okrajoch dlhé strapce. Dekoratívne vankúšiky sú vybavené lesklými krútenými šnúrkami, ktoré sú našité po celom obvode. Romantický interiér dotvárajú drobné háčkované či vyšívané dečky, rozmiestnené po celom interiéri. Môžu byť položené samostatne alebo na nich môže byť umiestnená drobná vázička, porcelán, sklo alebo iné dekorácie.

Romantiku utvára aj drevo, ako dominantný interiérový prvok, z dreva sú podlahy, nábytok, interiérové ​​doplnky alebo schody. Nábytok v romantickom štýle sa vyznačuje predovšetkým jednoduchosťou, prírodnou povrchovou úpravou alebo v bielom prevedení.

bez sviečok si romantické bývanie snáď ani nemožno predstaviťbez sviečok si romantické bývanie snáď ani nemožno predstaviť

Interiér v romantickom štýle 21 storočia

Romantický štýl v modernom poňatí odbúrava prítomnosť ťažkých mobiliárov, drobných dečiek alebo rôznych drobných porcelánových sošiek.

Spálňa zariadená v romantickom štýle môže vkusne disponovať posteľou s nebesami, ktoré sú vyrobené z veľmi jemných voálov alebo jemnými pruhmi textílií. Dôležitým aspektom však musí byť ich jednoduchá snímateľnosť, kvalita materiálu, ktorá nevyžaduje príliš náročné požiadavky na údržbu. K romantickým spálňovým prvkom patria aj koberčeky, ktoré sa umiestňujú pred posteľ alebo po jej bočných stranách.

To, čo skutočne utvára romantické poňatie interiéru sú najrozličnejšie interiérové ​​doplnky s nádychom modernizmu. K takýmto doplnkom patria rôzne typy osvetlenia, a to predovšetkým stolových lampičiek alebo lustrov. Do módy sa opäť vracajú lustre krištáľové, ktoré spĺňajú všetky požiadavky romantizmu, avšak sú veľmi náročné na údržbu. A tak väčšina z nás dáva prednosť, pri formovaní romantického štýlu, stolným lampičkám z brúseného skla alebo tvarovaného mliečneho skla zdobeného kvetinovými motívmi. Celkovú atmosféru dotvárajú aj živé kvety, a to najmä kvety kvitnúce, ktorými sú napr. narcisy, hyacinty alebo hrnčekové mini tulipány.

jemné doplnky dodajú priestoru romantický nádychjemné doplnky dodajú priestoru romantický nádych

Článok Keď interiéru dominuje romantika bol publikovaný 21. března 2013 v 06.00 v rubrike Dom. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...