Veľká noc u nás - aké sú najčastejšie zvyky a tradície?

Sponzorované odkazy:

Veľká noc u nás - aké sú najčastejšie zvyky a tradície?

Veľká noc je jedným z najvýznamnejších kresťanských sviatkov – a to nielen na Slovensku. Rovnako ako Vianoce, je Veľká noc plná tradičných zvykov a obyčajov, ktoré sú dodržiavané po stáročia. Tento sviatok oslavuje obnovenie života a príchod jari, a preto sú spojené s mnohými zaujímavými tradíciami. Navyše sa v každom kraji, či okrese dodržiavajú tradície trošku inak, a tak môžete byť prekvapení, ak pôjdete tráviť veľkonočné voľno napríklad na Moravu.

Maľovanie vajec

Jedným z najbežnejších a najkrajších tradičných zvykov je maľovanie vajec. Ľudia sa schádzajú s rodinou a priateľmi, aby spoločne ozdobili vajíčka rôznymi farbami a vzormi. Táto tradícia symbolizuje nový život a radosť z jari. Najkrajšiu kraslicu dávalo dievča tomu, koho mala rada.

Veľkonočný baránok

Veľkonočný baránok je tradičný pokrm, ktorý sa podáva na veľkonočnom stole. Jedná sa o sladkého upečeného baránka, ktorý je obvykle ozdobený mašličkou, kandizovaným ovocím, čokoládou. Tento pokrm symbolizuje obeť Ježiša Krista a jeho zmŕtvychvstanie.

Dávno sú preč doby, kedy sa podávalo mäso z baránka. Aspoň netrpí žiadne zviera, iba nervy gazdiniek, pokiaľ majú dostať baránka z formy bez toho, aby sa mu oddelila hlava.

Veľkonočné kraslice

Okrem maľovania vajec sa tiež vyrábajú veľkonočné kraslice, čo sú zdobené vyfúknuté vajíčka vyrezávané alebo vyzdobené rôznymi technikami, napríklad pomocou vosku, či opletené, alebo obháčkované. Tieto kraslice sú často umiestňované do domov alebo na verejné miesta ako symbol nového života a plodnosti.

Zelený štvrtok

Na Zelený štvrtok by sa mali jesť len zelené pokrmy, teda napríklad špenát, napokon podľa farby obvyklých jedál je názov odvodený.

Veľký piatok

Veľký piatok je spojený s tajomnom. Krajina sa otvára a odhaľuje svoje poklady, ktoré označuje svetielko, žiaru alebo svietiace papradie. Tiež si nemáte nič požičiavať, inak by sa vám daná vec mohla vrátiť začarovaná.

Veľkonočné sprievody

V niektorých častiach Slovenska sa aj v dnešnej dobe konajú veľkonočné sprievody, pri ktorých účastníci nesú symboly Veľkej noci – ako sú kríže, kraslice alebo veľkonočných baránkov. Tieto sprievody sú spoločne s ľudovými tancami a piesňami prejavom radosti z prichádzajúcej jari a nového života.

Veľkonočný pondelok

Veľkonočný pondelok je na Slovensku tradične spojený s rôznymi zábavnými obyčajmi. Jedným z nich je „šibanie“, keď chlapci požadujú od dievčat výmenou za veľkonočné vajíčka, trochu pálenky, alebo sladkosti. Táto zábavná tradícia symbolizuje radosť a spoločenskú súdržnosť.

Článok Veľká noc u nás - aké sú najčastejšie zvyky a tradície? bol publikovaný 19. března 2024 v 07.00 v rubrike Dom. Autorom článku je Petra Havlíková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...