Kvetinám pristanú elegantné vázy

Tagy:  vázy, sklenené vázy, keramické vázy, kvetinové vázy, vázy na kvety

Sponzorované odkazy:

Kvetinám pristanú elegantné vázy

Vázy patria k nevyhnutným interiérovým doplnkom, ktoré slúžia nielen ako nádoby na rezané, sušené či umelohmotné kvety, ale aj ako predmet určený na dekoráciu interiéru. Vázy patrili k prvým predmetom dávnych civilizácií, vo svojej dobe však spĺňali funkciu predovšetkým dekoratívnu alebo sa používali k prenosu vody či ako predmet na skladovanie oleja. S postupom času a vývojom nových materiálových prvkov sa vázy začali používať ako nádoby pre kvety, ktoré zvyčajne zdobili obydlia majetnejších občanov a šľachty.

Design a správny výber

Na trhu existuje najrozličnejšie tvarové, materiálové, veľkostné a farebné prevedenie váz, ktorých výber záleží predovšetkým na našom osobnom vkuse a vhodnosti snúbenia sa interiérom. Mnohí dizajnéri sa dnes inšpirujú prvkami, ktoré používali starobylé kultúry egyptských a čínskych dynastií, starorímskymi detailnými rysmi a staroeurópskymi motívmi a tvarmi. Z hľadiska tvaru môžeme vyberať vázy okrúhle, hranaté, oválne, kónické, rúrkovité, atypické, nízke bucľaté alebo miskovité.

Miskovité vázy sa obvykle používajú pre kvety s nízkymi stonkami, ktoré plávajú na vodnej hladine. Na tento účel sú vhodné kvety gerberi, orchideí alebo malých druhov ľalií.

Rúrkovité úzke vázy sú určené pre jednu kvetinu, ktorej výber záleží na našom vkuse, veľmi dobre však vynikne ruža alebo gerbera.

Nízke bucľaté vázy sú určené predovšetkým pre kvety s krátkymi stopkami, ku ktorým patria fialky, snežienky, konvalinky, pečeňovníky, sedmokrásky alebo bledule.

Mohutné, vysoké vázy z keramiky sú zvyčajne určené pre sušené aranžmán alebo umelohmotné kvety, ktoré plnia funkciu dekoratívnu.

Materiál

Vázy sa vyrábajú takmer zo všetkých materiálových prvkov, z najobľúbenejších môžeme menovať keramiku, sklo, nerez, drevo, plast alebo kov. K atypickým a drahším materiálom, z ktorých môžu byť vázy vyrobené patrí mramor, kameň alebo drahšie typy kameňov, ktorým je napr. alabaster.

K zákaznícky najobľúbenejším typom patria vázy zo skla, pretože sklo dokáže opticky zväčšiť priestor a podriadiť sa každému interiéru. Neutrálnym prvkom je sklo číre, ktoré sa dokáže snúbiť s každou kvetinou a každým priestorom. V čírych sklenených vázach nádherne vyniknú pestrofarebné exotické kytice, puget ruží, tulipánov alebo aj jedna jediná kvetina. Pestrofarebným skleným vázam slušia jednofarebné kytice, napr. v červenej sklenenej váze sa budú nádherne vynímať biele ruže alebo žlté tulipány či gerbery. V modrej sklenenej váze dokonale vyniknú lúčne biele margarétky alebo zelené traviny.

V moderných interiéroch sa v poslednej dobe stávajú trendom vázy z plastu, ktoré sú takmer na nerozoznanie od váz keramických či farebne sklenených. Vázy z plastu si vydobyli svoje výsostné postavenie predovšetkým z hľadiska praktického, pretože pri páde na zem sa nerozbijú na maličké črepy, ako je tomu u váz sklenených. Do plastových váz môžeme aranžovať kvety živé, umelé aj sušené.

Tretím najčastejším materiálom na výrobu váz je keramika, čo je materiál, ktorý dáva vyniknúť rôznym vzorom, farbám a prekresleniu. Keramické vázy môžu byť charakteru zámockého, teda inšpirované dávnymi civilizáciami s najrôznejšími výjavmi. Tento typ váz disponuje mohutným prevedením a bohatým zdobením, prevládajú výrazné farby doplnené farbou zlatou. Z keramiky však môžeme mať aj vázu jednoduchú, s minimalistickými, hladkými prvkami a líniami, v jednofarebnom prevedení. Výber je naozaj bohatý, záleží predovšetkým na tom, ktorú kvetinu chceme do vázy aranžovať a ktorá váza nám bude ladiť s ostatným interiérom.

Článok Kvetinám pristanú elegantné vázy bol publikovaný 22. března 2013 v 06.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...