Urobte si živý plot

Tagy:  plot, živý plot

Sponzorované odkazy:

Urobte si živý plot

Premýšľali ste o tom, že by ste si zaobstarali živý plot? Koľko je s ním práce a v čom spočívajú jeho výhody? Na tieto otázky sa v tomto článku pokúsime odpovedať.

Živý plot

Živým plotom rozumieme umelo vysádzané a udržiavané kríky, ktoré sú v hustých radoch, takže tvorí bariéru vhodnú pre rozdeľovanie plôch. V tom spočíva jeho praktické využitie, ale niekedy si ho majitelia kupujú len preto, aby esteticky vylepšili svoju záhradu či bezprostredné okolie domu. Hodí sa predovšetkým do veľkých a priestranných záhrad.

Výhody živého plotu

Živým plotom nielen ohraničíme svoj pozemok, ale zadovážite si tak aj účinnú bariéru proti vetru, hluku, prachu, slnečnému žiareniu atď.

Vhodným vysádzaním kríkov typické pre živé ploty docielite rozčlenenie záhrady na viac samostatných sektorov. To vyzerá veľmi elegantne.

Zakladáme živý plot a staráme o neho

Rastliny môžete vysádzať do jamiek alebo do vopred pripravených rýh. Dôležité je miesto výsadby dôkladne prihnojiť a nesadiť kríky príliš blízko vedľa seba. Na výšku 40 cm je treba cca 5 až 6 kusov.

Pamätajte: Listnaté kríky je najlepšie sadiť do trojsponu v dvoch radoch. Ihličnany saďte do jedného radu.

O živý plot sa budete musieť starať. Vždy dbajte na to, aby vrchol živého plotu bol zrezaný do písmena A alebo do oblúka. Režte živý plot cca dvakrát ročne, najlepšie vo februári a v júni.

Nezabúdajte ani na každoročné hnojenie. Rastliny živého plotu potrebujú veľa živín. A kedy hnojiť? Najvhodnejším ročným obdobím je jar.

Z akých rastlín si zaobstarať živý plot

Pre živé ploty sú vhodné predovšetkým tieto kríky:

Tuje: Sú veľmi často rastlinou pre vybudovanie živých plotov. Výhodou je ich nenáročnosť, takže ak nemáte príliš skúseností s výsadbou živého plota a jeho údržbou, je pre vás tuja vhodnou voľbou.

Hrab: Hrab je pomerne častou súčasťou živého plotu. Tieto kríky sa tiež využívajú pri stavaní stien prírodného bludiska.

Buk: Aj túto rastlinu je možné využiť na stavanie živých plotov, predovšetkým pokiaľ chcete živý plot väčšej veľkosti.

Ďalšími obľúbenými rastlinami pre stavanie živého plota sú napr. vtáčí zob obyčajný, krušpán vždyzelený, dráč…

Ak chcete prírodný a dobre vyzerajú plot a ak máte aspoň trochu času na jeho údržbu, neváhajte a vysaďte si ho.

Článok Urobte si živý plot bol publikovaný 26. března 2013 v 14.15 v rubrike Dom. Autorom článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...