Ako pripraviť záhradu na leto

Sponzorované odkazy:

Ako pripraviť záhradu na leto

Jar máme v plnom prúde a je najvyšší čas sa postarať o záhradu tak, aby v lete bolo všetko hotové a my sme sa na záhradu chodili len slniť, kúpať v bazéne a odpočívať. Pýtate sa, ako pripraviť záhradu na leto?

Nebojte sa, ak nie ste profesionálnym záhradníkom, vďaka našim tipom budete mať záhradu ako lusk a budete si môcť v lete oddýchnuť.

Postarajte sa o náradie

Ak nemáte správne vybavenie, nikdy neurobíte nič poriadne. Nemusíte míňať stovky eur za mulčovače, kosačky na trávu a motorovú pílu, ale mali by ste mať kvalitné náradie a vybavenie. Dokonalá záhrada je jednoduchá, najlepšie bezúdržbová a úhľadná. Než teda začnete s vytváraním dokonalej letnej záhrady, uistite sa, že máte pre svoju prácu tie správne nástroje. O svoje nástroje a náradie sa musíte starať, aby vám dlho slúžilo. Píly, kosačky a ďalšie nástroje, ktoré majú motor, potrebujú nastaviť, nabrúsiť reťaz a premazať – to radšej nechajte odborníkom.

Hrable, kosáky, motyky, krompáče umyte vodou a cirokovou kefou, špinavé nástroje môžu šíriť choroby rastlín a infikovať ďalšie. Záhradné nožnice si môžete namazať sami. Aj ostatné nástroje by ste mali naimpregnovať, pretože tak zabránite ich predčasnému hrdzaveniu. Naši dedovia na jar tiež vždy naklepávali kosu a starali sa o náradie, menili poriská a násady.

Starajte sa o pôdu

Keď máte pripravené nástroje, môžete si vyhrnúť rukávy a pustiť sa do poriadnej práce. Záhony, skleníky a pareniská máte už iste vysadené a tak prídu na rad kvetinové záhony, vyhrabanie starej trávy, kyprenie a kultivácia pôdy. Prevzdušnenie pôdy pomáha ľahšiemu rastu. Keď je pôda príliš tvrdá, pri väčšom suchu praská. Rastliny a tráva v nej rastú veľmi pomaly.

Odstránenie burín

Tento krok je podobný predchádzajúcemu odseku, pretože ide o základnú údržbu vašej záhrady, ale tentoraz odstránime všetky mŕtve rastliny a buriny. Odburinenie je pravdepodobne tá najnudnejšia práca (najmä pre tých z vás, ktorí nie sú veľkými fanúšikmi záhradkárstva), ale bohužiaľ je to nutnosť, ak chcete, aby bola vaša záhrada pripravená na leto. Vytiahnite burinu, ktorá sa nachádza na vašom trávniku alebo sa objaví medzi prasklinami a škárami vonkajšej dlažby. Ak chcete zabrániť tomu, aby sa objavilo viac burín, zakúpte si prípravok na odstránenie burín. Prejdite si záhradu a poriadne sa rozhliadnite. Snažte sa nájsť škodcov, ktorí by sa mohli rozmnožiť a vašu záhradku zlikvidovať. Larvy, chrobáky, slimáky, vošky, plesne.

Zastrihnite živé ploty

Keď máte upratané na záhonoch, príde na rad živý plot. Než začnete strihať živý plot, odstráňte všetky uvoľnené vetvičky alebo odpadky, ktoré tam mohli schovať vaše deti. Je to dôležité, pri samotnom strihaní by vám cudzie predmety mohli ublížiť.

Čím strihať živý plot? Drobné nerovnosti môžete zastrihnúť klasickými záhradníckymi nožnicami, horšie dostupné miesta sa vám budú skracovať lepšie pomocou teleskopických nožníc. Ak máte veľké plochy na údržbu, určite si zaobstarajte motorové – benzínové, akumulátorové, či elektrické nožnice na strihanie živého plota. Nebudú vás bolieť šľachy na zápästí a budete to mať rýchlejšie hotové.

Vysádzajte letné kvety

Nudné práce máme za sebou a tak si môžeme vybrať a zasadiť letničky. Ak má vaša záhrada určenú farebnú schému, budete mať výber jednoduchší. Niektoré kvety sa môžu vsádzať až na konci mája, veľa sadeníc iste máte už od jari v záhone. Ak kupujete predpestované sadenice a kontajnerové kvety, pri nákupe ich starostlivo prezrite, či nie sú napadnuté nejakým škodcom, aby ste si nezavliekli na záhradu nepozvaného nájomníka.

Terasy

Terasy a pergoly sú na jar po zime špinavé. Nezáleží na tom, akú máte zvolenú podlahu, bolo by ju vhodné pred sezónou návštev a letných grilovačiek vyčistiť, natrieť, prípadne poopraviť. Z dlažby odstráňte prípadné rastliny, došpárujte vypadané kúsky škár, betónu a pod.

Myslite na zvieratká

Prírodu decimujeme celé stáročia. Myslite na hmyz a drobné živočíchy. Napájadlá pre vtáčiky, hmyzie hotely, prúžok záhrady, kde ponecháme pôvodné divoké kvety.

Tip: O tom, ako vyrobiť hmyzí hotel sme písali v tomto článku .

Zbierajte vodu

Rastliny spotrebujú veľa vody. Zodpovedajúce zalievanie je kľúčom k vypestovaniu veľkej úrody a krásnych kvetov. Skúste trochu ušetriť a na zalievanie používajte dažďovú vodu. Je to dobré pre prírodu, vašu peňaženku a dokonca aj pre vaše rastliny. Voda z vodovodného potrubia môže byť niekedy zásaditá, čo neprospieva niektorým odrodám rastlín a kvetov, takže použitie prírodnej dažďovej vody je dobrou voľbou pre všetkých. Na trhu existuje nepreberné množstvo najrôznejších nádob na úschovu dažďovej vody, ale môžete použiť prázdne nádoby, ktoré už doma máte a počkať, až začne pršať.

Záhradný nábytok

Čistenie záhradného nábytku je jednou z posledných únavných prác, kým si budete môcť na záhrade odpočinúť. K niektorým typom záhradného nábytku predávajú špeciálne vonkajšie kryty, takže ho nemusíte pred použitím príliš čistiť. Ak bol váš záhradný nábytok cez zimu na povale, alebo v kôlni, bude zaprášený, či zájdený a budete mať trošku viac práce. Na plastový záhradný nábytok sa predávajú špeciálne oživovacie farby a čističe. Máte čalúnený nábytok? Nezabudnite podušky po zime vyprať, ak ste ich neprali už na jeseň. Nábytok skontrolujte, dotiahnite skrutky, prípadne namažte a nastavte sklápací mechanizmus.

S našimi radami budete môcť v lete oddychovať a užívať si slniečka, po prekliate dlhej zime, kedy sme boli zatvorení doma. Ak chcete, aby vaša záhrada bola pripravená na letné návštevy, na našom blogu vám prinesieme ďalšie tipy, ako sa na letné posedenie riadne pripraviť.

Článok Ako pripraviť záhradu na leto bol publikovaný 1. května 2021 v 09.00 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Petra Havlíková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...