Mobilné domy

Tagy:  bazár domy mobilné, sk domy mobilne, sk domy mobilné www

Sponzorované odkazy:

Mobilné domy

Domy na kolieskach

Predstava mobilného domu sa stále častejšie vkráda do povedomia ľudí, a to hlavne vďaka praktickosti a rýchlosti dodania celej takej stavby.

Mobilita domu

Každý deň môžeme vidieť všade okolo nás množstvo bežných rodinných domov, čo mobilné domy od týchto všedných stavieb odlišuje? Áno, dôležité je slovko mobilné a mobilné robia domček samozrejme kolieska. Mobilné domy čiže tiež mobilheimy, static caravan, mobile homes, holidays homes nie sú pevne spojené so zemou, zato sú ale kedykoľvek pripravené sa takmer kamkoľvek premiestniť. V minulosti mali tieto domčeky podobu karavanov alebo boli konštruované ako malé chatky, ktoré mali slúžiť hlavne pre rekreačné účely. Ale s rozvojom doby a teda hlavne s rozvojom technologických možností sa aj z týchto malých pojazdných chatiček, karavanov alebo kancelárií vyvinuli veľké, perfektne vybavené pojazdné domy. V USA, Holandsku, Francúzsku či Anglicku sa pojazdné domy osvedčili, a preto sa táto novinka v bývaní dostala aj k nám.

Ako mobilný dom vlastne vyzerá?

Malé kolieska sú upevnené na oceľovom podvozku. Dôležité sú výsuvné podpery a závesné zariadenie, ktoré sa dá samozrejme odmontovať. Domček nie je pevne spojený so zemou a je vždy pripravený vyjsť na cestu. Po celú dobu bývania ste vlastne ako by parkujúci, nepotrebujete stavebné povolenie (ale pozor nie je to pravidlo a existujú výnimky, tie je dobré si zistiť, ak sa chystáte si dom na kolesách zaobstarať).

Delta – Villa, celorocne prevedenie so sedlovou strechouDelta – Villa, celorocne prevedenie so sedlovou strechou

zdroj obrázku: centrummobilnichdo­mu.cz

Mobilheimy sú vybavené pre štandardné bývanie. Nájdeme v nich také vybavenie, ktoré sa bežne vyskytuje v domoch nepojazdných. Určite tu nesmie chýbať kuchyňa s kuchynskou linkou, drezom, sporákom a chladničkou, ďalej spálňa s posteľou a úložnými priestormi, kúpeľňa s umývadlom, sprchovým kútom a splachovacím WC a obytná časť s jedálenským kútom, sedacou súpravou, nábytkom a plynovým krbom. Domy sú dodávané približne v rozmeroch od 14 m2 do 140 m2. Dajú sa rôzne spájať do potrebných zostáv, najčastejšie majú tvar L alebo U.

Ak teda potrebujete takmer okamžite bývať (do 2 mesiacov od objednania vám firma dom privezie), za nižšiu cenu aj nižšie poistenie a nechcete sa zaťažovať prílišnou údržbou, potom je dom na kolieskach pre vás tou správnou voľbou. Nezabudnite však na vyššie náklady za spotrebu tepla a horšie zabezpečenie.

Článok Mobilné domy bol publikovaný 16. prosince 2012 v 07.00 v rubrike Dom. Autorom článku je Muráriková Jana. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...