Plávajúce podlahy

Tagy:  laminátové plávajúce podlahy, cenník plávajúce podlahy, plávajúce podlahy pokládka

Sponzorované odkazy:

Plávajúce podlahy

Záruka útulnosti a pohodlia

Plávajúce podlahy sa stávajú v dnešnej dobe veľmi populárnymi. Koberce či dlažby sú na ústupe a moderné plávačky ich svojou kvalitou a výhodami skvele zastupujú.

Prečo plávajúce?

Pretože medzi plávajúcou podlahou a spodnou vrstvou nie pevná väzba. Podlaha je oddelená, pláva na izolačnej vrstve.

Princíp plávajúcich podláh

Celý princíp je postavený na 3 vrstvách:

  1. Vrchná vrstva (po ktorej chodíme) obsahuje melamínovú živicu, ktorá sa nachádza na dekoračnom papieri. Veľmi záleží na tom, ako je táto živica kvalitná a odolná, pretože čím je kvalitnejšia, tým sa zvyšuje aj kvalita povrchu plávajúcich podláh. Podlaha tak oveľa dlhšie vydrží a nebude tak na jej povrchu vidieť, ako dlho nám už slúži.
  2. Stredná vrstva obsahuje vyfrézované pero a drážku. Táto vrstva je vyrobená z drevovláknitej HDF dosky.
  3. Posledná spodná vrstva je dôležitá pre zabezpečenie stálosti celej podlahy. Na tom má hlavnú zásluhu špeciálna živicová protiťahová vrstva.

Každý aspoň trošičku zručný človek si je schopný sám takúto plávajúcu podlahu položiť. Avšak výrobcovia to neodporúčajú a naopak ponúkajú svoje služby, pretože ak podlahu výrobca namontuje, tak si firma účtuje 5% DPH, zatiaľ čo v obchode nás DPH vyjde na 20%.

Delenie plávajúcich podláh podľa použitých materiálov:

I. Laminátové plávajúce podlahy – ich cena je nižšia, samozrejme na úkor kvality, ktorá je tiež nižšia. Výrobca nám dá záruku len asi na 15 rokov. U vrchnej vrstvy máme na výber z celej škály odtieňov a napodobenín dreva. A ako už bolo povedané, položenie takejto podlahy zvládne takmer každý. Izolácia tu nie je príliš veľká, je nutná špeciálna podložka. Ďalšou nevýhodou je že sa laminát nedá opraviť, ak podlaha dosluhuje, je potrebné lamely vymeniť.

laminátová plávajúca podlahalaminátová plávajúca podlaha

II. Korkové plávajúce podlahy – záruka je tu dlhšia, výrobcovia ju stanovujú asi na 25 rokov. Materiál je mäkký, údržba je náročnejšia.

III. Drevené plávajúce podlahy – cena je tu vyššia hlavne vďaka prírodnému materiálu, ktorý je použitý. Podlaha má výborné izolačné schopnosti. Veľkou výhodou je, že sa dá zrenovovať a nemusí sa teda meniť celá.

Myslím si, že plávajúce podlahy budú naďalej úspešne konkurovať kobercom a to z mnohých dôvodov. Údržba je jednoduchá a rýchla, nezadržiavajú prach, neposúvajú sa, nezhŕňajú sa a ani sa nerolujú. V prípade sťahovania sa dá podlaha zložiť (len pokiaľ je postavená zámkovým spôsobom, tzn. pero-drážka, spájanie jednotlivých lamiel do seba). Plávajúce podlahy sú teda nielen veľmi praktickou investíciou, ale aj moderným doplnkom vášho bývania.

Zdroj obrázku: bpparket.cz

Článok Plávajúce podlahy bol publikovaný 29. dubna 2013 v 07.15 v rubrike Byt. Autorom článku je Muráriková Jana. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...