Drevené podlahy

Tagy:  podlahy, drevené podlahy

Sponzorované odkazy:

Drevené podlahy

Podlaha sceľuje interiér a utvára celkovú atmosféru izby. Mala by umožniť bezpečnú a pohodlnú chôdzu, tlmiť dupnutie, nechladiť a byť odolná.
V poslednej dobe si v oblasti podláh opäť získava obľubu drevo, ktoré naplní priestor príjemným teplom. Drevo sa už po stáročia nachádza na prvom mieste medzi druhmi materiálov používaných na podlahovú krytinu. Drevené podlahy prispievajú k útulnosti interiéru, sú praktické, hrejivé a hospodárne. Celodrevená podlaha je vrcholom kvality a vkusu podlahy v obytnom priestore.

Prednosti drevených podláh

• drevo je prírodný kvalitný materiál
• možnosť brúsenia
• lepšia zvuková izolácia
• schopnosť absorbovať vzdušnú vlhkosť
• hygienickosť, neviaže na seba prach

Povrchová úprava

Povrchová úprava chráni drevené podlahy pred mechanickým poškodením. Povrch drevených podláh sa upravuje viacvrstvovým lakom, voskom alebo olejom.

Olej vytvorí matný povrch, teda je vhodný na exotické dreviny. Ak chceme dosiahnúť určitého sfarbenia a zvýraznenie štruktúry dreva použijeme tónovacie oleje s prirodzene matným vzhľadom. Nevýhodou tejto úpravy je, že musíme podlahu olejovať každý rok, má menšiu odolnosť proti chemikáliám a stopám po gumových podrážkach topánok. Podlahy s olejovou vrstvou nie sú vhodné do reštaurácií, hotelov, jedální, športových hál a všade tam, kde je vysoká koncentrácia ľudí a je nutnosť dôkladnej a pravidelnej údržby, čím odstraňujeme olej z povrchu.

Lak je vhodný predovšetkým na tuzemské dreviny. Povrch dreva zostane po lakovaní svetlejší než po úprave olejovaním. Výhody lakovaných podláh spočívajú vo veľmi vysokej estetike, jednoduchom ošetrovaní a jednoduchej údržbe, v pružnosti povrchu a dlhodobej odolnosti. Na slovenskom trhu je široký výber rôznych stupňov lesku, ktoré navyše obsahujú protišmykové vlastnosti. K pravidelnému upratovaniu je odporúčaná voda s čistiacim prostriedkom určeným na údržbu drevených podláh s lakovaným povrchom, v žiadnom prípade nepoužívať saponát. K nevýhodám lakovania patrí to, že nie je možná neviditeľná lokálna oprava.

Vosk zachováva prirodzené vlastnosti dreva a zabraňuje nasávaniu vlhkosti. Voskovanie podlahy si vyžaduje dôkladnú starostlivosť a náročnú údržbu.

Rozdelenie podľa tvrdosti dreva

Veľmi tvrdé drevo Podlahy z tohto typu dreva môžeme použiť vo všetkých obytných priestoroch s vysokou záťažou aj v komerčných priestoroch – v hoteloch, kanceláriách, reštauráciách a obchodoch.

Tvrdé drevo Podlahy z tvrdého dreva sa používajú do obývacích a detských izieb, predsiení a veľkých vstupných hál.

Stredne tvrdé drevo Zo stredne tvrdého dreva sú podlahy vhodné do obytných miestností s nízkou intenzitou prevádzky, popr. tam, kde sa používa domáca obuv, napr. spálne.

Údržba drevených podláh

Drevené podlahy je treba chrániť a udržiavať tak, aby sa po dlhú dobu nezmenil ich pôvodný vzhľad a úžitková hodnota. Na drevené podlahy nesmieme používať štandardné, univerzálne čističe. Na údržbu povrchu je na slovenskom trhu dostupný široký rad špeciálnych čističov v rôznych cenových reláciách.

Typy drevín – materiálu

Dub Dubové podlahy sú uplatňované najmä v moderných interiéroch, ktorým dodajú eleganciu, originalitu a útulnosť. Dubové drevo je pre svoje prednosti – tvrdosť, vysokú odolnosť, húževnatosť – oddávna používané na výrobu úžitkových stavieb, teda môžeme povedať, že je veľmi vhodným materiálom na výrobu drevených podláh.

Buk Buk je tvrdá, pevná a klasická drevina s pleťovo ružovým odtieňom, ktorý po čase stmavne do ružovočervenej až hnedastej farby. Bukové podlahy rozjasnia miestnosť, preto sa hojne používajú do menších a tmavších priestorov.

Jaseň Jaseňové drevo má bielu až žltkastú farbu. Štruktúra dreva je žilkovaná, jadro je svetlo hnedé až sivé.

Orech Orech je luxusná drevina, ktorá disponuje mimoriadne výraznou štruktúrou. Farba dreviny je hnedá až čiernohnedá.

K ďalším veľmi častým drevinám patrí: borovica, smrek a smrekovec, ktoré by sme mali tiež uprednostňovať pred exotickými, dovážanými drevinami.

Voľba materiálu a typ povrchu závisí predovšetkým od vkusu tých, ktorí ho budú užívať.

Článok Drevené podlahy bol publikovaný 27. srpna 2013 v 06.30 v rubrike Dom. Autorom článku je Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...