Drevené podlahy a ich varianty

Tagy:  podlaha, drevená podlaha, drevo, masív, pokladanie podlahy

Sponzorované odkazy:

Drevené podlahy a ich varianty

Drevené podlahy sú veľmi praktické, majú dlhú životnosť a navyše aj ich údržba je veľmi jednoduchá. Ponuka drevených podláh na slovenskom trhu je naozaj veľmi široká, máte si naozaj z čoho vyberať. Nasledujúci článok vám prináša stručný prehľad o tom, ako vybrať drevenú podlahu, ako ju pokladať a tiež ako sa o ňu starať.

Ako vybrať drevenú podlahu

Pri výbere tej správnej drevenej podlahy by sme sa mali najprv zamerať na to, kde budeme chcieť podlahu umiestniť. Či sa bude podlaha pokladať do rodinného domu, panelového bytu, chalupy atď. vždy je potrebné vopred riadne premyslieť. Zamyslieť sa musíte napr. aj nad tým, či sú v miestnosti výkyvy teplôt a vlhkosti. Drevené podlahy sú vhodné do všetkých typov miestností. Môžete si ich položiť ako do obývacej izby, tak na chodbu, kuchyne, spálne či detskej izbičky. Sú vhodné všade tam, kde nedochádza k extrémnym výkyvom vlhkosti. Do kúpeľne či na toaletu nie je tento druh podláh až tak vhodný. Ale ak aj tak po nich túžite, existujú typy drevín, ktoré vlhkosť dobre znášajú.

Výber materiálu

Rovnako ako materiál, tak aj výber dreva do rôznych miestností možno ľubovoľne kombinovať. Záleží iba na vás, čo sa vám páči a aké máte predstavy. Absolútnym hitom je použitie kontrastných odtieňov.
Čo sa týka materiálu, najčastejšie sa podlahy líšia na mäkké (ihličnany, smrek, borovica, smrekovec), tvrdé (listnaté stromy, dub, orech) alebo exotické podlahové dreviny (massaranduba, merbau).
Pokiaľ sa bude hovoriť o cene, je potrebné pripomenúť, že za posledných pár rokov išla cena drevených podláh relatívne dole. Za nízku cenu zoženiete kvalitnú a peknú drevenú podlahu, rovnako tak aj laminátovú podlahu (do 40 € za 1 m2).

autor: Alan.lorenzoautor: Alan.lorenzo

Masívna podlaha alebo lepená podlaha?

Hovoríte, že neviete, aký typ podlahy si zvoliť? Či siahnuť po kvalitnej masívnej podlahe alebo dáte prednosť lacnejšej lepenej podlahe? V poslednej dobe je veľmi obľúbeným typom práve lepený typ podláh, pretože drevo minimálne napučí a zosychá a navyše sa hodí aj do miestností, kde sa vykuruje podlahovým kúrením.
Vybrať si ďalej môžete z podláh s olejovanou alebo lakovanou povrchovou úpravou. Masívne aj lepené podlahy sú často robené systémom pero – drážka, ktorý je nutné lepiť k podkladu, a preto je maximálne vhodné k ich pokládke prizvať odbornú firmu.

Slovo na záver

O drevenú podlahu je nutné starať sa, a to z dôvodu toho, aby zostala dlho pekná a jej údržba bola jednoduchá. Po pokládke je nutné ošetriť podlahu vrstvou krycieho oleja. Nasledovať by mala každodenná starostlivosť, tzn. zametanie, vysávanie, občasné vytieranie (cca 1× za mesiac). Zhruba 2× do roka je vhodné podlahu ošetriť špeciálnym prípravkom s vyšším obsahom olejov a cca 1× do roka je vhodné dodať podlahe nový olej. Uvidíte, že keď sa budete k drevenej podlahe správať pekne a starať sa o ňu, vydrží vám celé desaťročia.

Článok Drevené podlahy a ich varianty bol publikovaný 25. července 2014 v 07.00 v rubrike Byt a Dom. Autorom článku je Eva Gomelská. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...