PVC podlahy

Tagy:  podlahy, PVC, PVC podlahy, podlahy v interiéri

Sponzorované odkazy:

PVC podlahy

Podlaha sceľuje interiér a utvára celkovú atmosféru izby. Mala by umožniť bezpečnú a pohodlnú chôdzu, tlmiť chôdzu, nebola studená a bola odolná.

Dávno sú preč doby, kedy sa na trhu objavovali klasické linolea v niekoľkých základných farbách, ktoré pokrývali podlahy takmer všetkých bytov a domov. Nové technológie vo výrobe PVC krytín sú dnes spojené s vysokou kvalitou spracovania a dizajnu, ktoré vyhovujú mnohým parametrom kladeným na súčasné bývanie.

Skratka PVC znamená POLI-VINYL-CHLORID, čo je označenie pre viacvrstvovú syntetickú pružnú krytinu.

Výber PVC podlahovej krytiny

Pri výbere linolea by sme sa mali poradiť s predavačom alebo odborníkom, ktorý nám odporučí správny typ podlahovej krytiny vhodný do požadovaného interiéru. Rozhodujúcimi aspektmi pri výbere je charakter miestnosti, v ktorej bude krytina položená, stupeň zaťaženia alebo životnosť, ktorá je ovplyvnená predovšetkým kvalitou. Do kuchyne by sme mali vyberať z ponuky modelov, ktoré sú odolné voči rozliatym tekutinám či prípadnému pošmyknutiu, ktoré sú vybavené prísadou kremičitého piesku, ktorý zaisťuje protišmykovú vrstvu. Potrebné informácie sú uvedené v technickom liste, ktorý musí mať každý model krytiny a na vyžiadanie je predávajúci povinný nám ho predložiť na nahliadnutie.

K hlavným prednostiam podlahovej krytiny z PVC patrí:

• vysoká odolnosť voči opotrebovaniu
• široká škála vzorov, vrátane imitácie dreva
• atraktívny vzhľad
• čiastočná izolácia zvuku
• farebná stálosť
• tvarová stálosť a odolnosť v rozmedzí teplôt od – 40 ºC do + 60 ºC
• veľmi ľahká údržba
• vysoká chemická odolnosť povrchu
• antialergické vlastnosti

Homogénne alebo heterogénne PVC

Homogénne PVC podlahové krytiny sa vyznačujú jednou vrstvou rovnakého zloženia a prevedením v celej svojej hrúbke, čo znamená, že nášľapná vrstva je zhodná s hrúbkou podlahoviny. Homogénne PVC sú vhodné predovšetkým do objektov s ťažkým zaťažením, ku ktorým patria nemocnice, kancelárie, obchodné domy, haly alebo školy.

Heterogénne PVC podlahové krytiny sú zložené z troch vrstiev, ktoré sa od seba navzájom odlišujú materiálovým zložením alebo prevedením. Štruktúra heterogénnej podlahy sa skladá zvyčajne z troch vrstiev, najspodnejšia časť je tvorená spevňujúcou podkladovou vrstvou, ktorá sa vyskytuje len u niektorých modelov, prostrednú časť tvorí nosná vrstva a horná časť je určená pre vrstvu nášľapnú. Hrúbka nášľapnej vrstvy je určená podľa stupňa záťaže, teda je tento typ podlahovej krytiny vhodný do všetkých bytových aj komerčných budov. Celková hrúbka heterogénnej krytiny by mala byť 1,6 mm, čím viac sa však bude číslo približovať k 2 mm, tým bude chôdza mäkšia a tichšia.

Pokládka PVC

Najdôležitejším predpokladom pre kvalitnú pokládku je čistá a suchá podlaha, z ktorej je potrebné vopred odstrániť všetky nerovnomernosti a výstupky. Samotná pokládka nie je náročná, stačí postupovať podľa pokynov uvedených na obale. Ďalšou možnosťou je dohodnutie si firmy, ktorá podlahu položí profesionálne, čím zamedzíme akýmkoľvek nedostatkom.

Údržba

Životnosť podlahovej krytiny z PVC ovplyvňuje pravidelná údržba, ktorá spočíva vo vysávaní, zametaní a vytieraní vodou s neutrálnymi čistiacimi prostriedkami. Za nežiadúce sa považuje použitie abrazívnych alebo agresívnych čistiacich prostriedkov alebo prostriedkov určených na upratovanie laminátových podláh. Ak je podlaha vysoko zaťažená, odporúčajú ju výrobcovia voskovať, čím sa zabráni prienik špiny do vlastného materiálu, vysychanie a možné popraskanie krytiny.

Článok PVC podlahy bol publikovaný 15. března 2013 v 15.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...