Aké si vybrať žalúzie?

Tagy:  žalúzie, okenné žalúzie, vertikálne žalúzie, horizontálne žalúzie, vonkajšie žalúzie

Sponzorované odkazy:

Aké si vybrať žalúzie?

Žalúzie – nevyhnutný doplnok všetkých okien, pretože prinášajú do bývania nielen komfort, ale vytvárajú aj príjemné prostredie a osobitý štýl bývania. Žalúzie sa tiež využíva ako estetický doplnok bytov, kancelárií alebo spoločenských či reprezentatívnych miestností, v ktorých vytvorí ojedinelý štýl interiéru.

Funkcia žalúzií

Hlavným dôvodom obstarania si žalúzií je predovšetkým zamedzenie nežiaducim pohľadom a zníženie nákladov na vykurovanie, ktoré sa zníži takmer o tretinu. K ďalším výhodám patrí ochrana pred slnkom a teplom, vďaka ktorým je v miestnosti veľmi príjemná klíma. K nezanedbateľným dôvodom patrí kladný vplyv na prienik hluku, ktorý z najväčšej časti prúdi práve oknami.

Rozlíšenie žalúzií:

a) podľa smeru

• horizontálne
• vertikálne – oblúkové

Horizontálne žalúzie

Tento typ žalúzií patrí k najrozšírenejším spôsobom zatienenia interiéru bytu, v ktorom požadujeme optické zväčšenie priestoru a zároveň optické zníženie výšky. Horizontálne žalúzie sa skladá z nosnej vodiacej lišty, na ktorú jednotlivé časti sa montujú proti sebe. Na trhu sa objavuje niekoľko typov zaťahovaní – zvinovacie, skladané a rolovacie. Zaujímavý vzhľad interiéru dosiahneme moderne vyzerajúcimi hliníkovými žalúziami v decentných odtieňoch, vyberať však môžeme z neprebernej farebnej škály. Farebné prevedenie lamiel umožňuje estetické zladenie s nábytkom a inými prvkami interiéru.

Vertikálne žalúzie

Vertikálne žalúzie je vhodné použiť do priestorov v interiéroch kancelárií, hotelov, zimných záhrad, menej často sú využívané do bytov. Slúži predovšetkým pre zatienenie veľkých plôch a zároveň ich môžeme použiť ako vhodnú dekoráciu. Skladajú sa z nosnej vodiacej lišty, v ktorej jazdia závesy lamiel, do ktorých sú pomocou plastových nosičov lamely zavesené. Výška žalúzií môže byť u dolného okraja premenná, pretože je ovplyvnená niekoľkými prekážkami, ku ktorým patrí v najčastejšom prípade výška kúrenia. Na trhu sa objavujú žalúzie zhrňovacie do strán, do stredu, jednostranne zhrňovacie alebo zhrňovacie po častiach nezávisle na sebe.

Vonkajšie horizontálne žalúzie

Vonkajšie horizontálne žalúzie umožní plynule regulovať prírodné osvetlenie, zachytáva priame slnečné žiarenie a priaznivo ovplyvňuje klímu v miestnosti. K výhodám vonkajších žalúzií patrí vysoký stupeň zaťaženia, dlhá životnosť, termoregulačný efekt, znižovanie hladiny vonkajšieho hluku, dlhodobá funkčnosť a ľahká údržba.

b) podľa použitia

• do okien
• do strešných okien
• do zimných záhrad
• do dverí
• na stropy
• na vnútorný rám plastových alebo vákuových okien
• k priestoru pod schodiskom

Druhy ovládania

Kvalitné žalúzie musí disponovať predovšetkým dokonalým technickým riešením ovládacieho systému.

mechanické ovládanie

Žalúzie sa ovláda ručne pomocou povrázku, užívateľ si však môže zvoliť stranu ovládania – z jednej alebo oboch strán.

elektrické

Ovládanie žalúzií prebieha na základe stlačenia tlačidla alebo diaľkového ovládača, čo funguje pomocou elektrického motora, ktorý je umiestnený za nosnou vodiacou lištou. Najnovšie a najmodernejšie typy žalúzií sú ovládané centrálne alebo senzoricky.

Materiál použitý na výrobu

Na trhu je široká ponuka žalúzií z niekoľkých druhov materiálov, medzi ktorými nechýba sklená tkanina s naparenou vrstvou hliníka, screen materiály, perforované PVC alebo kovové retiazky. Silnejšie, pevnejšie materiály sú vhodné na výrobu žalúzií, ktoré majú slúžiť predovšetkým na zamedzenie nežiaduceho hluku. K týmto materiálom patria tkaniny Acoustikdrape, ktoré pohltia takmer 50% hluku. Povrch lamiel je vyrobený v niekoľkých úpravách – rôzne štruktúrovaný, žakárový, hladký alebo jemný povrch.

Článok Aké si vybrať žalúzie? bol publikovaný 4. května 2013 v 08.30 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...