Rímske rolety, funkčná ozdoba okien

Tagy:  okná, rolety, záclony, závesy, rímske rolety, žalúzie

Sponzorované odkazy:

Rímske rolety, funkčná ozdoba okien

Máloktoré okno môže existovať samostatne. Prakticky vždy mu musí stáť bok po boku záclona, záves či žalúzie alebo rolety. Práve rolety a najmä tie rímske si získavajú obľubu. Niet divu, splnia svoju úlohu na výbornú a navyše sa v interiéri skvele vynímajú.

Rímske rolety a ich sláva

Rímske rolety sa v poslednej dobe veľmi rozmáhajú. Mnohí ich možno po prvýkrát uvideli v nákupných domoch Ikea. V mnohých interiéroch sa potom objavili čoby jednoducho inštalovateľné a celkom lacné riešenie, čo s oknom. Postupom času si s nimi však dizajnéri začali hrať. Začali sme tento typ roliet vídať v časopisoch a nakoniec aj na pultoch obchodov. Svojich zákazníkov si získavajú vďaka celej rade vlastností. Jednak vyzerajú veľmi dobre, tiež ale poslúžia v okamihu, keď chceme zamedziť slnečným lúčom vstup do interiéru či naopak nechceme, aby sme boli doma ako vo výkladnej skrini. Potom už len záleží na použitom materiáli, aké vlastnosti presne bude roleta mať.

Biela sa hodí vždy

Rímske rolety v bielej sú skvelým vynálezom. Sú vhodné totiž všade, ako do strohých kancelárií, tak domovov, kde pomôžu vytvoriť tú správnu atmosféru. Často je vyberaná taká roleta, ktorá prepustí dostatok svetla. Umiestňuje sa tam, kde potrebujeme svetlo z vonku, zároveň však nechceme, aby naše pohľady unikli smerom von. Je vhodná napríklad do okien vedúcich do svetlíkov.

Obyčajná neobyčajná biela, autor: b4i.ieObyčajná neobyčajná biela, autor: b4i.ie

Vyberte si farbu, ktorá sa vám páči

Veľmi dobre vyzerajú aj rolety v akomkoľvek odtieni. Môžeme si zvoliť napríklad stratégiu tón v tóne vzhľadom k celému interiéru, alebo naopak siahnuť po rolete vo farbe kontrastnej. Aj tu hrá dôležitú úlohu voľba materiálov.

Jednofarebná roleta v zaujímavom odtieni, autor: shadesco.comJednofarebná roleta v zaujímavom odtieni, autor: shadesco.com

Venujte pozornosť detailom

Pri výbere rímskej rolety myslíme aj na detaily. Ponúka sa totiž rad zaujímavých variantov, ktoré sa budú do nášho interiéru hodiť. Často si môžeme napríklad všimnúť, že medzi jednotlivými článkami je optické delenie. Využíva sa tam napríklad pásik z iného materiálu. Na obrázku nižšie vidíme, ako efektne pôsobí použitie prúžkov lamina v rovnakom odtieni ako okná a dvere. Všetko potom budí dojem dokonalého celku.

Drobné detaily urobia veľa, autor: windows-blinds.netDrobné detaily urobia veľa, autor: windows-blinds.net

Prírodné materiály aj na roletách

Na rímskych roletách sa tiež veľmi dobre vynímajú prírodné materiály. Najčastejšie sa stretneme s bambusom, ktorý môže byť rôzne spracovaný vrátane farbenia. Je iste zaujímavou alternatívou k textilu.

Prírodné materiály v akcii, autor: bamboocurtains. OrgPrírodné materiály v akcii, autor: bamboocurtains. Org

Vzory a zase vzory

Vzory sa tiež skvele uplatnia na rímskych roletách. Vôbec sa ich nemusíme báť, pri starostlivom výbere budú skutočnou ozdobou interiéru.

Nebojte sa vzorov, autor: b4i .ieNebojte sa vzorov, autor: b4i .ie

Článok Rímske rolety, funkčná ozdoba okien bol publikovaný 10. září 2013 v 06.45 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...