Sladké ovocie z balkóna

Tagy:  balkón, terasa, kvetináč, ovocie, pestovanie, parapet, okno, kvetináč

Sponzorované odkazy:

Sladké ovocie z balkóna

Milujete sladučké ovocie priamo odtrhnuté zo záhradky, ovocie plné vône a výraznej chuti? Chýba vám záhradka a máte pocit, že bez nej ho jednoducho mať nemôžete? Skúste si prečítať nasledujúce riadky a potom vyrazte na nákupy.

Prečo si pestovať svoje vlastné?

Pestovať si svoje vlastné ovocie, hoci v menšom množstve a na balkóne, má zmysel. Tu máte niekoľko dôvodov, prečo „áno“.

Ovocie pestované na balkóne si odtrhnete až vo chvíli, keď bude úplne zrelé a chutné. Tiež s najväčšou pravdepodobnosťou poputuje priamo vám do úst. Vďaka tomu nestratí žiadne hodnotné látky, tak ako v prípade skladovania. Totiž podľa výskumov sa dokázalo, že do hodiny po odtrhnutí je ovocie najprospešnejšie.

Ovocie z balkóna nebude zaručene obsahovať žiadne škodliviny – žiadne hnojivá, žiadne látky na podporu rastu, ani látky vzniknuté rastom v umelých podmienkach.

Ako si zabezpečiť čo najlepšiu úrodu?

Balkónové vydania nikdy nezabezpečia takú úrodu, ktorá by uspokojila celú rodinu na sezónu. Pokiaľ ale zabezpečíme vhodné podmienky, ovocie bude chutné a úroda na balkónové podmienky zaujímavá.

Dôležité je ihneď v začiatku zistiť si všetky potrebné informácie o každom jednotlivom druhu a potom mu vytvoriť náležité podmienky. Dôležité je pre každú rastlinu svetlo a primeraná zálievka. Tiež by mali mať pre svoj život potrebný priestor, presne podľa uvedených požiadaviek. Hnojiť rastlinku opatrne môžeme, najlepšie sú prírodné formy hnojiva, napríklad kvalitný kompost. Nesmieme zabudnúť na to, že čo k rastline do zeminy pridáme, to nám potom prostredníctvom plodov rastlina naservíruje na tanier.

Začnite s jahodami za oknom, autor: Gardener_24Začnite s jahodami za oknom, autor: Gardener_24

Kríčkové a ďalšie drobné ovocie

Najjednoduchšie je asi pestovanie drobných ovocných druhov. Medzi ne patria jahody, čučoriedky, brusnice, ale aj napríklad egreše. Ku kúpe sú špeciálne odrody, napr. popínavé jahodovníky, ktoré sú široko použiteľné. Mnoho z nich sa dá vysadiť aj do kvetináča, nie je teda potrebný ani balkón.

Balkónové stromčeky

Záhradníci už myslia aj na majiteľa balkónov. Pre nich špeciálne predávajú nové druhy ovocných stromčekov – stromčeky v balkónovom vydaní. Sú tak malé, aby sa na balkón zmestili, zároveň ale dostatočne veľké a silné na to, aby mohli plodiť chutné ovocie. V balkónovej verzii si môžeme kúpiť bežne jablone, hrušky, marhule či broskyne, tiež ale čerešne či nektárinky.

Balkónová hruška, autor: BakkerBalkónová hruška, autor: Bakker

Doprajte si trošku cudzokrajného ovocia

Medzi balkónovými rastlinami nájdeme aj veľa druhov, ktoré by sme asi nečakali. Figy, moruše, muchovníky (amelanchier) alebo napríklad rôzne druhy kiwi, aj to môžeme pestovať na malom balkóne.

Článok Sladké ovocie z balkóna bol publikovaný 2. června 2013 v 07.45 v rubrike Byt. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...