Bambus v byte - od podláh až po police

Tagy:  bambus, prírodné materiály, bytové doplnky, misky, prestieranie, kôš na bielizeň, misky, sviečky

Sponzorované odkazy:

Bambus v byte - od podláh až po police

Bambus je rastlina pochádzajúca z ďalekej Ázie. V našich domovoch sa s ním však môžeme stretnúť čím ďalej tým častejšie, a to nielen ako s izbovou rastlinou, ale tiež v podobe nábytku, prestierania alebo napríklad škatuliek.

Bambus ako izbová rastlina

Bambus je označenie celej skupiny rastlín, poznáme takmer 1500 druhov. Ide o drevnaté trávy, niektoré z nich môžu dorastať až do 40 metrov. Vo svojej domovine, ktorou je napríklad Čína, je táto rastlina hojne využívaná. V našich končinách je však pestovaná najmä v bytoch ako okrasná zelená rastlina. Už sa tiež objavujú bambusy odolávajúce nízkym teplotám, nebude s nimi teda problém ani na záhradkách.

Bambus ako rastlina je skutočne zaujímavá, zvyčajne má žiarivú zelenú farbu, mnoho druhov sa pýši aj bohatými strapatými listami. Pekne pôsobí, ak rastlinu umiestnime do nádoby ako inak než z bambusu.

Bambus ako izbová rastlinaBambus ako izbová rastlina

Bambus ako motív

Bambus býva často vyobrazovaný na mnohých bytových doplnkoch. Dobre sa vyníma napríklad na paraváne, vankúšikoch alebo plagátoch a obrazoch.

Vďačný motív bambusuVďačný motív bambusu

Bambus na podlahe

Bambus je vo svojej domovine absolútne univerzálne používaný. Slúži dokonca aj ako stavebný materiál či surovina na výrobu podlahových krytín. Práve týmto spôsobom si môžeme trošku pretepliť, zútulniť byt. Tiež sa z neho vyrábajú podložky a predložky rôznych formátov a farieb.

Bambus na podlaháchBambus na podlahách

Nábytok nielen z ratanu

Ratanový nábytok sa osvedčil, nie je tomu inak ani u bambusu. Nábytok z oboch materiálov je príjemný a vnesie do bytu trocha prírody. Z bambusu sa vyrába snáď akýkoľvek typ nábytku, najčastejšie sa stretneme asi so stolčekmi, poličkami, zaujímavá je tiež napríklad posteľ z bambusu. Môžeme si tiež vybrať odtieň materiálu a spôsob povrchovej úpravy.

Nábytok z bambusuNábytok z bambusu

Bytové doplnky z bambusu

Bambus slúži tiež na výrobu celého radu drobnejších predmetov. Niektoré sú pôvodne predovšetkým funkčné, iné plnia hlavne úlohu dekorácie. Všeobecne je bambus používaný rovnakým spôsobom ako drevo. Vďaka jeho vlastnostiam sa z neho však tradične vyrábajú napríklad tiež misky alebo ázijské parné hrnce. Materiál sám o sebe je veľmi príjemný, zaujímavý je tiež jeho hladký, tvrdý povrch.

Ak sa do bambusu zaľúbime, máme na výber zo širokej rady najrôznejších predmetov. Jednak sa bambus používa ako primárna surovina na výrobu predmetov, tiež sa ale používa na dekoráciu a dotvorenie. Zaobstarať si tak môžeme napríklad koše na bielizeň, škatuľky, misky, podložky, v kombinácii s ďalším materiálom potom bambus nájdeme napríklad aj na vázach či dávkovačoch na mydlo.

Bambusové doplnkyBambusové doplnky

Článok Bambus v byte - od podláh až po police bol publikovaný 17. června 2013 v 14.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...