Ako si zariadiť pracovný stôl

Tagy:  stôl, nástenka, poličky, stoličky, pracovný kút, pracovný stôl

Sponzorované odkazy:

Ako si zariadiť pracovný stôl

Pracovný stôl je miesto, kde školáci aj dospelí trávia niekedy až prevažnú časť dňa. Takéto miesto musí byť pohodlné, príjemné a presne zodpovedať účelom toho, kto pri ňom svoj ​​čas trávi. Existuje mnoho drobností, ktoré z pracovného stola urobia príjemné a pritom veľmi praktické miesto.

Niekoľko základných pravidiel

Existuje niekoľko zásad, ktoré sú pre riadenie pracovného kúta určujúce. Miesto, kde sa rozhodneme si pracovný stôl zriadiť, by malo byť pokojné a svetlé, najlepšie blízko okna. To zaručí zdroj slnečného svetla, ktoré je oproti žiarivkám ďaleko priaznivejšie pre oči aj pre psychiku. Praktické však je nasmerovať stôl tak, aby slnečné svetlo netienilo pri písaní. Pre pravákov by teda malo svetlo dopadať z ľavej strany.

Pracovný stôl je vhodné umiestniť do miestnosti, cez ktorú sa neprechádza do iných miestností, a kde nebude človek rušený. Ak však musíme pracovný stôl vtesnať do malého bytu, neostane nič iné ako priestor aspoň provizórne oddeliť. K tomu môže poslúžiť napríklad paraván.

V hlavných úlohách stôl a stoličky

Stôl a stoličky sú dva kusy nábytku, na ktorých je pri výbere potrebné dať si obzvlášť záležať. Veľkosť stola sa vždy priamo odvíja od účelu, ku ktorému má slúžiť. Školák si vystačí s menším stolíkom, kde bude mať dostatok priestoru pre robenie domácich úloh, oproti tomu architekti budú potrebovať priestoru aj niekoľkonásobne viac. Vyberať si je teda nutné skutočne podľa špecifických osobných nárokov. Základom k pohodliu a zdravému sedeniu je špeciálna kancelárska stolička, ktorá sa postará o správnu polohu chrbtice. K väčšiemu pracovnému stolu sa skvele hodí stolička na kolieskach, s ktorou je možné jazdiť a nestrácať tak čas vstávaním a prenášaním obyčajnej drevenej stoličky.

Rohové riešenie, autor: IkeaRohové riešenie, autor: Ikea

Praktické detaily

Na stole by nemalo byť príliš veľa vecí a celý priestor by mal pôsobiť jednoduchým dojmom tak, aby nás nič zbytočne nerozptyľovalo od práce. Na skladovanie vecí skvele poslúžia poličky a vhodne využitý priestor pod stolom. Všetky kancelárske potreby by mali byť ľahko prístupné priamo na stole, či na poličke nad ním. Ako úložné priestory pre malé veci skvele poslúžia najrôznejšie škatuľky a dózy, vďaka ktorým bude vždy všetko na svojom mieste. Papiere je najlepšie zoradiť podľa nejakého systému do šanónov. Vždy je lepšie dať si prácu s prehľadným roztriedením, ako potom denne tráviť hodiny hľadaním toho, či onoho papiera. Praktickým pomocníkom pri stole je nástenka, či magnetická lišta. Je to skvelé miesto kde umiestniť upomienky a skvelý spôsob ako nezabudnúť na dôležité udalosti.

Malé úložné priestory, autor: IkeaMalé úložné priestory, autor: Ikea

Článok Ako si zariadiť pracovný stôl bol publikovaný 20. června 2013 v 16.45 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...