Budujeme záhradné jazierko

Tagy:  záhrada, záhradné jazierko, okrasné jazierka

Sponzorované odkazy:

Budujeme záhradné jazierko

Voda patrí k prírodným živlom, ktoré dokážu nielen brať, ale aj dávať. Umelé vodné plochy na záhrade patria k prenádherným scenériám, ktoré dokážu oživiť a dať neoceniteľné čaro každému vonkajšiemu prostrediu.

Veľkosť a tvar

Ak sa rozhodneme pre stavbu záhradného jazierka svojpomocne, mali by sme byť vybavení podrobnými informáciami. V prvom rade je nutné si uvedomiť jeho veľkosť a tvar, čo musíme prispôsobiť priestorovým možnostiam našej záhrady.

Prispôsobiť sa tiež musíme účelu, ktorý bude jazierko spĺňať. Vybudovať môžeme „záhradné jazierko“: http://www.rucni-naradi.cz/pro-jezirka okrasné alebo kúpacie. Okrasné jazierka slúžia predovšetkým pre estetické účely a skrášlenie vonkajšej plochy. Jazierko na kúpanie by malo spĺňať aj estetickú stránku, ale dôležitejšie je pohodlie a funkčnosť.

Veľkosť okrasných jazierok sa pohybuje v rozmedzí od 40 do 100 m², ich hĺbka je podľa účelu použitia od 110 do 150 cm.

Veľkosť kúpacích jazierok záleží obvykle na našej fantázii a predovšetkým priestorových možnostiach záhrady. Hĺbka jazierok na kúpanie sa pohybuje od 150 cm.

Postup výstavby

V prvotných prípravách si najskôr nakreslíme našu predstavu na papier, rozkreslíme si v akých miestach by sa malo jazierko nachádzať, či cez neho povedie mostík alebo lávka, s čím bude susediť.

Ak máme jasnú predstavu o finálnej podobe a najmä tvare jazierka, začnime so zemnými prácami, teda vykopaním terénu. Hĺbka okrasného jazierka nie je obzvlášť podstatná, plytšie jazierka sú vhodné pre pestovanie lekien a ďalších vodných rastlín. Ak sa rozhodneme v jazierku chovať ryby, počítajme z väčšou hĺbkou.

Po vyhĺbení požadovaného tvaru je nutné položiť izolačnú fóliu, ktorú kúpime v obchodoch so stavebninami. Dno jazierka zaplníme menšími kamienkami a špeciálnou zmesou zeminy, do ktorej neskôr vsadíme vodné rastliny.

Okolitý priestor je vhodné skrášliť belavými drobnými oblázkami, miestami veľmi efektne pôsobia väčšie kusy okruhliakov. Túto plochu vyplňte rôznymi zakrpatenými stromčekami a vysokými trsmi tráv, ktoré sa dobre vynímajú na okrajoch jazierka.

V prípade, že budeme chcieť jazierko obohatiť okrasnými rybkami, je nutné nechať vodu minimálne týždeň odstáť. K okrasným doplnkom jazierka patria rôzne fontánky, záhradná keramika alebo farebné osvetlenie.

Článok Budujeme záhradné jazierko bol publikovaný 31. prosince 2012 v 07.45 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...