Cibuľoviny pre radosť

Tagy:  cibuľoviny, cibuľové rastliny, tulipán, hyacint, scila, modrica, narcis, jarné kvety, kvety, dekorácie, rastliny

Sponzorované odkazy:

Cibuľoviny pre radosť

Jar je obdobím, kedy všetko začína kvitnúť. A krásne pestrofarebné kvety sú spôsobom, ako si urobiť radosť a vniesť život do našich domovov.

Nenáročné, ale krásne

Cibuľoviny patria medzi dokonalých jarných spoločníkov. Zaobstarať si ich môžeme za pár eur na každom rohu, zdobiť náš domov potom môžu pri troche starostlivosti niekoľkokrát ročne po dlhú dobu.

Cibuľoviny sú veľmi spoľahlivou dekoráciou. Zvyčajne majú veľké, výrazné kvety. Sú teda vskutku neprehliadnuteľnou ozdobou, hlavne vďaka širokej palete farieb a novým ušľachtilými odrodám.

Tulipány

Tulipány sú asi najtypickejšie cibuľoviny, ktoré si odnášame domov. Sú k dostaniu snáď v tisícoch rôznych variácií a rozhodne patria medzi tie rastliny, ktoré urobia radosť každému.

Netreba vymenovávať všetky farebné varianty tulipánov. Zaujímavé je ale sa zamerať na ich tvary. Môžu byť rôzne veľké, rôzne bohaté, viac uzavreté či naopak otvorené, kvetové lístky môžu byť úplne hladké či výrazne rozštiepené.

Hyacinty

Hyacint patrí medzi najčastejšie predávané jarné cibuľoviny. Niet divu, jeho krásna vôňa a plné, výrazné kvety prilákajú oči všetkých okoloidúcich.

Hyacint sa vyskytuje v rôznych farebných variáciách od bielej a krémovej cez ružovú, cyklámenovú až po modrú. Kvety môžu byť rôzne veľké a plné, práve tak ako ich klasy.

Narcisy

Narcisy sú ďalšou veľmi obľúbenou jarnou cibuľovinou. Ich výrazné kvety a tisíce variácií z nich robia skvelého posla jarnej nálady.

Kvety narcisu sú typické stredovou rúrkou, ktorú obklopujú kvetové lístky. Kvety môžu byť rôzne veľké a bohaté. Typické sfarbenie je žlté, obvyklé sú ale všetky odtiene bielej, žltej a oranžovej farby.

Narcisy v celej svojej kráseNarcisy v celej svojej kráse

Modrice

Modrice (Muscari) patria medzi rastlinky s malinkými kvietkami, zato však tvoria bohaté klasy výraznej modrofialovej farby. Niekedy sa ich zafarbenie môže ľahko meniť a belieť. Vyberať si môžeme z rôznych odrôd, tie predávané nám zaručia omnoho bohatšie kvety ako sú kvety modrice planej.

Bohaté klady modríc, autor: Hoopoe GirlBohaté klady modríc, autor: Hoopoe Girl

Scila

Scila je taktiež známa, nepatrí však medzi typické cibuľovité rastlinky. Je skôr drobná, s menšími modrými kvietkami, vo výnimočnejších prípadoch sa farbí tiež do ružova alebo do biela.

Scila sama o sebe príliš nevynikne, je však dobrou spoločníčkou k ostatným rastlinám v rôznych skupinových zostavách.

A kam s nimi?

Cibuľové rastlinky si môžeme nechať pekne doma a budú nám robiť parádu po celú dobu ich kvetu. Z hľadiska priestoru sú nenáročné, v začiatkoch si určite vystačia s kvetináčom, v ktorom sme si ich priniesli. Veľmi efektne ale vyzerajú, ak zasadíme viac rastlín či ich spoločne umiestnime do nejakej misky či košíka.

Jednoduchosť a krása, autor: MuffetJednoduchosť a krása, autor: Muffet

Článok Cibuľoviny pre radosť bol publikovaný 24. srpna 2013 v 06.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...