Detská izba: aká bude najlepšia pre vášho potomka?

Tagy:  detská izba, izbička, deti, doplnky, zariadenie izby

Sponzorované odkazy:

Detská izba: aká bude najlepšia pre vášho potomka?

Zariadiť peknú a funkčnú izbu pre deti možno bude stáť prácu a úsilie, ale určite sa to vyplatí. Naše deti ocenia nielen účelnosť, ale predovšetkým vzhľad a atmosféru, ktorú im do izby vnesiete. Najprv je dobré rozmýšľať o zariadení izby, predovšetkým vzhľadom k počtu a veku detí, ktoré ju budú obývať.

Izba pre viac detí

Malým deťom spoločná izba so súrodencom obvykle nevadí, pretože si majú s kým hrať a s kým sa zabaviť. Ako rastú, je vhodné umožniť im súkromie – teda oddelenú izbu. Prirodzene nie vždy je to možné a tak majú spoločnú izbičku mnohokrát dve i viac detí. Pre počet detí je nutné izbičku prispôsobiť a zodpovedajúca by mala byť aj jej veľkosť. V mnohých prípadoch je možné izbičku opticky rozdeliť, alebo oddeliť aspoň istú jeho časť. Všetko záleží na dohovore s deťmi a tiež na veľkosti izbičky. Kvôli nedostatku miesta býva obvykle volený aj iný nábytok, napríklad teda miesto bežných postelí palanda. Posteľou pre pár sa ušetrí veľa miesta.

Izba pre predškolákov

Izba pre predškolákov býva zariaďovaná tak, aby bola predovšetkým veselá a pekná. Dieťa v nej bude tráviť veľa času, čomu je dobré prispôsobiť ako nábytok, tak aj výzdobu. V izbičke by malo byť miesto predovšetkým na množstvo hračiek. Aj dieťaťu predškolského veku môžu chodiť detské návštevy, na ktoré je pri zariaďovaní izby tiež treba myslieť. Stolík so stoličkami bude úplne stačiť. Praktické sú tiež sedacie vaky, ktoré nezaberú veľa miesta a deťom poslúžia na sedenie aj na hranie.

Funkčné doplnky, autor: IkeaFunkčné doplnky, autor: Ikea

Dieťa školského veku a jeho izbička

Školáci sa na výbere nábytku a zariaďovaní izby už pravdepodobne budú sami podieľať. Dieťa školského veku už máva predstavu o tom, ako by jeho izba mala vyzerať. Zásadnou zmenou je obstaranie pracovného kúta – písacieho stola, kde si bude písať úlohy a učiť sa.

Izba pre dospievajúce deti

S vekom začínajú mať deti čím ďalej väčšiu potrebu samostatne rozhodovať o svojom živote. So zariaďovaním izby tak pravdepodobne budú potrebovať iba finančnú pomoc. Rodičia majú samozrejme vždy právo zariadenie izby korigovať. Nebojte sa ale ponechať napríklad nové vymaľovanie izby na dieťati, ak si to želá. Možno to nebude celkom podľa vašich predstáv, ale buďte si istí, že ratolesť bude mať z vlastných zásluh obrovskú radosť.

Zmestí sa do izby dostatok hračiek? autor: IkeaZmestí sa do izby dostatok hračiek? autor: Ikea

Článok Detská izba: aká bude najlepšia pre vášho potomka? bol publikovaný 18. ledna 2013 v 06.00 v rubrike Byt. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...