Stolovanie vo veľkom štýle

Tagy:  stolovanie, kuchyňa, stôl, jedáleň, riad, prestieranie, soľnička, obrúsky

Sponzorované odkazy:

Stolovanie vo veľkom štýle

Na kultúru stolovania sa zvyčajne zaspomína len niekoľkokrát v roku – Vianoce, Veľká noc či výročia, to sú presne tie príležitosti, pri ktorých sa mnohé rodiny vracajú k stolovaniu vo veľkom štýle. Prečo ale?

Okamihy pri stole si užite

Chvíle strávené pri jedálenskom stole, navyše ak ešte sú trávené s rodinou, by mali byť okamihom pohody, pokoja, mali by byť príjemným zastavením v priebehu napríklad aj veľmi rušného dňa. Stolovanie nie je len o pokrme, ktorý v rýchlosti zjeme. Dôležité je tiež prostredie, v ktorom obedujeme či večeriame. Čím lepšie si ho vytvoríme, tým príjemnejšie sa nám bude jesť. Myslieť na to by sme mali každý deň, každý deň si totiž zaslúžime prežiť celý proces stolovania príjemne. Navyše, určite to ocení aj naše zažívanie.

Vyberte vhodné miesto pre stolovanie

Všetko začína miestom pre stolovanie. Samozrejme najlepšie je vyhradiť stolovaniu nejaký pokojný kút v kuchyni či blízko nej. Nie vždy je to však možné a tiež nie každému to vyhovuje. Najmä ľudia trpiaci nedostatkom času preferujú mať všetko pekne po ruke a skutočný pokoj si aj tak nevedia vychutnať. Tým bude vyhovovať asi skôr kuchynský stolík či pult. Aj tu však môžeme stolovanie povýšiť o niekoľko úrovní.

Základom je riad

Tým najdôležitejším, čo pre príjemné stolovanie potrebujeme, je riad. Vyberáme taký, ktorý sa nám páči, ktorý sa pohodlne a príjemne používa. Samozrejme dobré je myslieť aj na praktickejšie veci, ako napríklad možnosť umývať ho v umývačke. Väčšinou sa preferuje riad neutrálnych farieb. Rozhodne ale nič nepokazíme ani sviežimi, výraznými odtieňmi, ktoré najmä v chladnom období bez slnka dokážu urobiť s náladou zázraky.

Vyberte si riady, ktoré sa vám páčia, autor: IkeaVyberte si riady, ktoré sa vám páčia, autor: Ikea

Nezabudnite na prestieranie

Prestieranie na väčšinu stolov jednoducho patrí. Uľahčuje upratovanie a údržbu stola, v niektorých prípadoch stôl aj celkom účinne chráni pred poškodením. Vybrať si môžeme presne také, aké potrebujeme a aké sa nám bude páčiť. Najpraktickejšie je asi gumové a plastové prestieranie, najmenší efekt ponúkne prestieranie látkové.

Prestieranie na stôl patrí, autor: dokuchyne.czPrestieranie na stôl patrí, autor: dokuchyne.cz

Soľničky, stojančeky a ďalšie drobnosti

Na stole by nemali chýbať ani drobnosti, ktoré nám dobre poslúžia, ako sú soľničky, koreničky či stojančeky na obrúsky. Bez toho sa totiž žiadny stôl nezaobíde. Navyše záleží len na nás, či si vyberieme také, ktoré stôl tiež pekne ozdobia.

Aj drobnosti urobia svoje, autor: dokuchyne.czAj drobnosti urobia svoje, autor: dokuchyne.cz

Raňajky pod šírym nebom

Nie je nad to môcť raňajkovať či večerať na čerstvom vzduchu. Každý, kto má záhradu alebo aspoň balkón, by to mal vyskúšať, ak to ešte nepraktizuje. Čerstvý vzduch iste zdvihne náladu a premení stolovanie v ešte príjemnejšiu záležitosť.

Raňajky pod šírym nebom, autor: petermeurisRaňajky pod šírym nebom, autor: petermeuris

Článok Stolovanie vo veľkom štýle bol publikovaný 15. listopadu 2013 v 06.45 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...