Vianočné textilné dekorácie

Tagy:  Vianoce, vianočné dekorácie, obrusy, obrúsky, ozdoby na stromček, adventný kalendár, textil

Sponzorované odkazy:

Vianočné textilné dekorácie

V čase predvianočnom hľadáme takmer všetci možnosti, ako si spríjemniť domáce prostredie, ako ho ozdobiť a vykúzliť tú správnu vianočnú atmosféru. Dekorácií je na trhu obrovské množstvo, sami si môžeme jednoducho vytvoriť vlastné umelecké dielka. Iste narazíme aj na dekorácie z textilu, ktoré môžu byť v neprebernom množstve variant a ktoré poskytujú mnoho výhod.

Prečo textilné dekorácie?

Pre textil hovorí rad faktov. Neopadáva ani iným spôsobom nepodlieha skaze, ak by sa jeho vzhľad predsa len zmenil, väčšinou ho môžeme ľahko vyčistiť. Možno ho používať neobmedzene dlhú dobu. Ak máme malé deti, nie sú také dekorácie žiadnym nebezpečenstvom.

Veľkou výhodou pre šikovné gazdinky je skutočnosť, že si také dekorácie možno pomerne ľahko vyrobiť doma, presne podľa svojich predstáv a často doslova za pár korún.

Jednoduché prestieranie, autor: touchofclassJednoduché prestieranie, autor: touchofclass

1000 a 1 textilná dekorácia

Z textilu sa dá vyrobiť snáď všetko. Klasicky už pôsobia obrusy, obrúsky a rôzne prestieranie. Podobne jednoduché môžu byť aj textilné obrazy či predložky.

Menej typickými výrobkami sú napríklad textilné vence, misky a krabičky. Zakúpiť alebo vyrobiť si môžeme textilné ozdoby na stromček či vetvičky. Zaujímavé je tiež textil využiť pri balení darčekov.

Deti budú nadšené z originálneho adventného kalendára. Možno ho ušiť s rôzne veľkými vreckami, ktoré sa nakoniec naplnia drobnými darčekmi na každý deň. Deti tam môžu nájsť aj farbičky a ďalšie veci na ozdobenie a vrecko si nakoniec dotvoria podľa seba. Vrecko môže slúžiť celý rok na ukladanie drobností.

Na darčeky nielen pre deti, autor: squashedbugNa darčeky nielen pre deti, autor: squashedbug

Fantázii sa medze nekladú

U textilu je úžasné to, akými všetkými spôsobmi sa dajú textilné výrobky zdobiť. Najjednoduchšie je pochopiteľne dekoráciu vyrobiť z už potlačeného či inak zdobeného materiálu. V predvianočnom čase nedá príliš práce takéto textílie v obchodoch objaviť.

Existuje ale mnoho ďalších spôsobov, ako vlastnoručne textil ozdobiť a získať originálny kúsok. Textil môžeme potlačiť vlastnými motívmi, pokresliť ho či pomaľovať, možno ho nabatikovat či zafarbiť na nový odtieň. Nepreberné množstvo variácií vykúzlite vďaka vyšívaniu a stovkám rôznych stehov a priadzí. Pre menej nadšené vyšívkárky bude stačiť zadný steh a spomienky na krížikový výšivku. Zručnejšie vyšívkárky sa môžu pustiť do vyšívania stuhami alebo do rôznych špeciálnych techník.

Ďalším veľmi pôsobivým spracovaním textílií je tzv. patchwork. Ide o zošívanie drobnejších kúskov textílií v jeden celok. Túto techniku ​​poznáme napríklad z prehozov a vankúšikov, využiť sa dá ale prakticky na čokoľvek. Výsledkom je akoby skladačka, kedy jednotlivé kúsky do seba presne zapadajú a tvoria rôzne obrazce. V poslednej dobe sa takéto výrobky objavujú aj v obchodoch. Samostatne alebo v kombinácii s patchworkom sa vyskytujú tiež aplikácie vo všetkých svojich podobách.

Článok Vianočné textilné dekorácie bol publikovaný 5. prosince 2012 v 14.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Pavla Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...