Dekorácie na stenu

Tagy:  dekorácie, nástenné dekorácie, obrazy, samolepky na stenu, police, poličky, dekorácie na stenu

Sponzorované odkazy:

Dekorácie na stenu

Ozdobou snáď každého interiéru sú stenové dekorácie, ktoré môžu mať najrozličnejšie podoby. K obľúbeným dekoratívnym prvkom steny patria obrázky, keramické a drevené predmety, dekoratívne zrkadlá, fotografie, veľkoformátové samolepky alebo tapety.

Súlad s interiérom

Na tuzemskom trhu môžeme vyberať z neprebernej ponuky dekoratívnych doplnkov steny, avšak je veľmi dôležité dodržiavať pravidlo súladu a harmónie s interiérom. Stenovú dekoráciu je nutné podriadiť vopred zariadenému interiéru, rozhodujúcim aspektom pri výbere je nielen štýl, ale aj tvarové a farebné prevedenie. Stenové doplnky je tiež nutné podriadiť jednotlivým miestnostiam, v kuchyni sa budú vynímať obrázky s kuchynskou tematikou, ktoré naopak v spálňach disharmonujú romantický priestor.

Typy stenových dekorácií

K najčastejším dekoratívnym stenovým prvkom patria obrazy najrôznejších štýlov, veľkostí a technického spracovania. Pri výbere obrazu majme na pamäti, že nie vždy je nutné zapustenie diela do rámu. V odľahčených, moderných a vzdušných interiéroch by obraz v drevenom ráme pôsobil dojmom, že sem absolútne nepatrí. Do takto zariadených interiérov uprednostňujte obrazy ukryté iba za sklom alebo uchytené na doske v prevedení bez skla. Do klasických obytných priestorov môžeme obraz nechať zarámovať, vždy je však nutné dokonale zladiť farbu a typ rámu s témou obrazu a interiérom izby, v ktorom bude dielo zavesené.

K obľúbeným nástenným dekoráciám patria keramické a drevené predmety, ktorých ponuka je na tuzemskom trhu nevyčerpateľná. Obľúbené sú exotické predmety z veľmi ľahkého dreva, ktoré sa predávajú najčastejšie v podobe jašteríc, ženských postáv alebo abstraktných motívov. Z keramiky prevládajú slniečka, mesiačiky, zvieracie postavičky alebo miniatúry, ktoré sa vystavujú do okenných drevených výklenkov.

Ako nástennú dekoráciu môžeme uviesť aj police a poličky, ktoré pri správnom výbere môžu byť vhodnou dekoráciou sami o sebe. Policový systém spravidla vypĺňajú kvety, suveníry z dovolenky, keramické, sklenené alebo drevené predmety a veci, ktoré nám spríjemňujú a zútulňujú interiér.

V moderných interiéroch sú klasické obrazy nahradzované samolepkami, ktoré sú k dostaniu v najrôznejších motívoch. K obľúbeným typom patria kvetinové motívy v jednofarebnom prevedení, ktoré nijako nenarušujú priestor a dokonale sa prispôsobia danému interiéru. K veľkým prednostiam interiérových samolepiek patrí bohatý výber, ľahká manipulácia a v prípade potreby veľmi jednoduché a čisté odstránenie, príp. premiestnenie na iné miesto.

Článok Dekorácie na stenu bol publikovaný 11. prosince 2012 v 14.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...