Ako predĺžiť životnosť tepelného čerpadla vzduch/vzduch?

Ako predĺžiť životnosť tepelného čerpadla vzduch/vzduch?

Kontrola zo strany odborníka má síce nepochybne pozitívny vplyv na výkon a životnosť čerpadla, avšak existuje celý rad „malých“ úprav, ktoré tiež ovplyvňujú chod čerpadla a ku ktorým odborníka potrebovať nebudete.

Pravidelne kontrolujte vonkajšiu jednotku

V priebehu celej vykurovacej sezóny kontrolujte stav vonkajšej jednotky a jej okolia. Na začiatku vykurovacej sezóny sa pri tejto jednotke bude hromadiť lístie, konáre a podobne, ktoré môžu brániť plynulému prúdeniu vzduchu a ich vniknutie do jednotky môže mať fatálne následky.

V decembri, januári a februári je rizikom voda z topiaceho sa snehu a ľadu. Tá by mala mať možnosť odtekať a nekumulovať sa v oblasti vonkajšej jednotky tepelného čerpadla. Z tohto dôvodu nie je vhodné umiestniť vonkajšie jednotky do priestorov pod terénom. V prípade, že zistíte, že akákoľvek nečistota vnikla dovnútra vonkajšej jednotky, okamžite požiadajte o pomoc odborníka. V opačnom prípade riskujete poruchu čerpadla.

Vnútorná jednotka potrebuje kontrolu filtrov

Vnútorná jednotka je zodpovedná za distribúciu teplého vzduchu a jeho kvalitu. Druhý zmienený faktor je ovplyvnený kvalitou filtrov, ktoré je vhodné pravidelne čistiť tak, aby sa v nich nehromadili nečistoty. Tie totiž následne bránia prúdeniu vzduchu do miestnosti, prípadne tieto nečistoty nekontrolovateľne do miestnosti vypúšťajú a tým znižujú mieru pohodlia pobytu v interiéri.

Filtre vnútornej jednotky zvládnete vyčistiť sami, je však nutné dodržiavať postup uvedený v návode na používanie čerpadla, nech sa jedná o postup vybratia filtrov či možnosti použitia konkrétnych typov čistiacich prostriedkov či vysávačov.

Zatiaľ čo kontrolu vonkajšej jednotky je vhodné vykonávať vždy pri zmene poveternostných podmienok, napr. pri napadnutí väčšieho množstva snehu, vnútornú jednotku môžete kontrolovať v pevne stanovených pravidelných intervaloch, napr. raz za tri mesiace.

Článok Ako predĺžiť životnosť tepelného čerpadla vzduch/vzduch? bol publikovaný 22. března 2017 v 21.30 v rubrike PR články. Autorom článku je Inzercia. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...