Záclony a závesy na 100 spôsobov

Tagy:  závesy, záclony

Sponzorované odkazy:

Záclony a závesy na 100 spôsobov

Záclony a závesy mali odjakživa rýdzo praktickú funkciu, a to tieniť či obmedziť pohľad do miestnosti. V dnešnej dobe si však neobstarávame záclony a závesy výhradne kvôli funkčnosti, ale aj ako prekrásny bytový doplnok, ktorý dokáže neuveriteľným spôsobom ozvláštniť a ozdobiť interiér. Vyberte si záclony aj závesy na mieru a vychutnajte si súkromie a krásu vášho bytu.

Záclony

Medzi záclonami je v dnešnej dobe neuveriteľný výber. Práve vďaka tomu je viac než isté, že každý nájde, čo hľadá. Zavesením záclon sa dá dosiahnuť najrôznejších efektov. Priestor môžeme záclonami zatemniť, alebo len zabrániť pohľadu do miestnosti zvonku. Pomocou záclon môžeme tiež opticky pracovať s celým priestorom. Záclony bývajú svetlých farieb, obvykle biele, krémové alebo ľahučko zafarbené pastelovými tónmi. Najtypickejšie sú biele krajkové záclony, ktoré sa od seba ale výrazným spôsobom líšia. Kratučké záclony môžu lemovať iba hornú stranu okien, môžu spadať do ich polovice alebo môžu okná zakrývať celé. Zaujímavejšie záclony môžu dokonca siahať až na zem a tým zásadnejšie ovplyvniť vzhľad interiéru. Pre kúpou záclon je najlepšie navštíviť špecializovaný obchod, ktorý ponúka široké spektrum záclon a vybrať si môžete od jednoduchých klasických záclon po farebné a moderné kúsky, ktoré oživia aj jednoduchý interiér a vyzerajú nadčasovo.

Závesy

Závesy majú oproti záclonám trochu inú funkciu. Účelom závesov je totiž priestor čiastočne alebo úplne zatemniť. U závesov si môžeme dovoliť viac zariskovať a zaobstarať si zaujímavý a výrazný záves. Podobne ako u záclon majú závesy mnoho podôb. Niekto dáva prednosť jednoduchým splývajúcim, ktoré zakrývajú celé okno a buď sú zhrnuté pri stranách, alebo sa v prípade potreby roztiahnu.

Jemná vzorka vo svetlej farbe, autor: IkeaJemná vzorka vo svetlej farbe, autor: Ikea

Závesy však môžu mať mnoho netradičných podôb a mnohokrát už odznieva ich primárna funkcia zatemnenia. Závesy môžu totiž len zdobiť kontúry okien, pri čom sa k ich inštalácii využívajú mosadzné tyče s krúžkami. Zdobené, bohato riasené girlandy pôsobia honosne a elegantne. Závesy sa dajú inštalovať najrôznejšími spôsobmi a tým sa dá dosiahnuť najrôznejších dojmov. Dlhý, výrazný, na zem siahajúci záves priestor opticky zväčší a upúta na seba pozornosť. Modernou záležitosťou, ktorá urobí dojem sú tzv. japonské steny. Japonská stena je tvorená zo záclony či závesu a jej účelom je odizolovať priestor či dekorovať priestor okien.

Farbičky

Pri kombinovaní záclon a závesov je dobré zamyslieť sa nad vhodnou kombináciou farieb. Jednoduchá biela záclona sa dá skvele skombinovať s výrazne farebnými závesmi ladiacimi k nábytku. Moderné závesy sú aj vzorované či skombinované z niekoľkých farieb a látok. Pred kúpou závesov je dobré prejsť si aktuálne katalógy, načerpať z nich inšpiráciu, a tiež zistiť, čo všetko je v dnešnej dobe k dostaniu.

Výraznejšie tmavo modrý variant, autor: IkeaVýraznejšie tmavo modrý variant, autor: Ikea

Článok Záclony a závesy na 100 spôsobov bol publikovaný 22. února 2013 v 16.45 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...