Záclony

Tagy:  záclony, závesy, výber záclon, ponuka záclon

Sponzorované odkazy:

Záclony

Záclony patria k nevyhnutným textilným doplnkom takmer každej domácnosti, pretože dokážu zútulniť interiér a zabraňujú nežiaducim pohľadom zvonku.

Výber záclon z praktického hľadiska

Vedľa estetickej funkcie spĺňajú záclony aj funkciu praktickú, pretože podstatne ovplyvňujú intenzitu svetla, ktoré preniká do miestnosti.

Do tmavších miestností by sme mali vyberať veľmi riedku záclonu, bez zložitých a hutných vzorov, najlepšie jednofarebnú, v klasickom bielom prevedení. Záclona by mala disponovať jemnosťou, ľahkosťou a vzdušnosťou. Ak uprednostňujeme farebné prevedenie záclony, voľme takú, ktorá bude doplnená iba jemnými, farebnými vzormi alebo v celofarebnom prevedení v odtieňoch jemného farebného nádychu.

Do menších priestorov vyberajme záclony s prúžkami, priečne rozvrhnuté pruhy miestnosť opticky rozšíria, pozdĺžne pruhy ju naopak predĺžia. Nikdy však nekombinujeme farebné prevedenie pozostávajúce z viac než z troch farieb, kedy jednou z farieb je myslený základný podklad.

Design a štýl

Na tuzemskom trhu môžeme vyberať záclony z nepreberného množstva najrôznejších druhov, veľkostí, vzorov, farieb a materiálov.

K moderným a štýlovým záclonovým trendom patria kratšie záclony, ktoré nezakrývajú celé okno, ale iba dekoratívne zdobia jeho pomernú časť. S týmito typmi záclon sa obvykle stretávame v kuchynských oknách, v ktorých sú aranžované od polovice okna. Ku kuchynským záclonovým trendom patria rôzne vykrajované záclony, ktoré dosahujú iba do polovice okna.

Naopak dlhými, na zem dosahujúcimi záclonami, by mali disponovať spálne, pretože zakrytie celého okna nám podľa psychologického hľadiska prináša väčší pocit súkromia a bezpečnosti. Ak by však záclona mala prekrývať ústredné kúrenie, voľme z úsporného hľadiska, radšej takú záclonu, ktorá bude zakrývať len celú okenicu a bude končiť tesne nad úrovňou kúrenia.

Veľmi vkusným doplnkom k záclonám, predovšetkým vo veľkých halách či priestranných obývacích izbách, sú závesy. Závesy, rovnako tak ako záclony, môžeme vyberať z najrozličnejšieho materiálového, štýlového a farebného prevedenia.

Článok Záclony bol publikovaný 23. února 2013 v 10.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...